Tagi: system, windows 7, gadżety, widgety

Gadżety pulpitu to mini programy udostępnione przez system Windows. Są one przydatne, gdyż w wygodny sposób dostarczają przydatne wiadomości ze świata albo ułatwiają dostęp do często używanych narzędzi.

Autor: Patryk Hoffman 


Przyjrzyjmy się dokładnie w jaki sposób możemy dodać gadżety do pulpitu oraz je skonfigurować.

Otwórzmy galerie gadżetów poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy wolnego obszar pulpitu oraz wybraniu pozycji Gadżety. W wyświetlonym oknie wybierzmy i dodajmy gadżet na pulpit. Możemy to zrobić na różne sposoby, klikając dwukrotnie ikonę gadżetu, klikając go prawym przyciskiem myszy oraz wybierając polecenie Dodaj albo po prostu przeciągając dany gadżet na pulpit.

 

 

Pojawił się nam gadżet na pulpicie. Aby przeprowadzić jego konfigurację, wystarczy kliknąć obszar dodatku prawym przyciskiem myszy i skorzystać z dostępnych poleceń.

Klikając pozycję Dodaj gadżety przejdziemy z powrotem do galerii gadżetów. Rozmiar daje nam możliwość zmiany wielkości dodatku. Wybierając pozycję Zawsze na wierzchu ustalamy, że gadżet będzie zawsze na pierwszym planie w hierarchii otwartych okien. Poprzez Nieprzezroczystość ustawiamy na ile widoczny ma być dany gadżet. Klikając pozycję Opcje wyświetli się nam dodatkowe okienko z ustawieniami dodatku. Jego zawartość, jak i obecność, uzależniona jest od danego gadżetu. Tak też, dla kalendarza nie zostały przygotowane żadne ustawienia, zaś na przykład dla zegara, możemy zmienić między innymi jego wygląd.

 

 

Gadżetami możemy w bardzo prosty i wygodny sposób zarządzać. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy w wolny obszar pulpitu i wybrać pozycję Gadżety. Pojawi się nam główne okno do zarządzania gadżetami. Na środku pola wyświetlone są programy, które możemy użyć. Jeżeli klikniemy którykolwiek mini program i wybierzemy w dolnym pasku obszaru Pokaż szczegóły, odsłonią się nam informacje o danym programie. W górnym pasku okienka możemy wpisać nazwę interesującego nas gadżetu, którego chcemy wyszukać.


Jeżeli zamierzamy pobrać dodatkowe gadżety, należy nacisnąć pozycję Pobierz więcej gadżetów w trybie online. Przekieruje nas na oficjalną stronę Microsoft, gdzie klikając Pobierz pod interesującym nas gadżecie dodamy go do okna zarządzania gadżetami. Można również wyszukać programy na innych stronach w sieci.


 

Komentarze (5)