Tagi: windows 7, 7, windows, sytem operacyjny

Po raz pierwszy zapora sieciowa pojawiła się w Windows XP. Jest jednym z podstawowych programów chroniących przed zagrożeniami płynącymi z użytkowania Internetu. Filtruje połączenia zarówno przychodzące jak i wychodzące z komputera i blokuje potencjalnie niebezpieczną aplikację.

Autor: Adam Myszkowski

 

Na wstępie warto powiedzieć, że sama zapora sieciowa nie gwarantuje optymalnego poziomu bezpieczeństwa. Jeśli chcemy mieć naprawdę dobrze zabezpieczony komputer, należy rozważyć kupno lub pobranie wersji freeware firewalla programowego. Oba te komponenty będą się wzajemnie uzupełniać i gwarantować w miarę wysoki poziom bezpieczeństwa. Zapoznajmy się teraz z funkcjami zapory sieciowej i zobaczmy, jak możemy ją skonfigurować.

Z zaporą sieciową możemy się zapoznać już przy pierwszym połączeniu z Internetem. Gdy nawiążemy już połączenie, zapora sieciowa wyświetli monit o zakwalifikowanie nowej sieci jako prywatnej lub publicznej. Będzie to miało znaczenie w definiowaniu domyślnego poziomu zabezpieczeń oferowanego przez zaporę – sieci prywatne pozwalają na większą swobodę pracy i mają mniej rygorystyczne zachowania systemów bezpieczeństwa; sieci publiczne mają bardziej restrykcyjne zabezpieczenia i mogą zmniejszyć nieco nasz komfort pracy, wyświetlając więcej monitów.

Gdy wybierzemy już typ naszej sieci, zapora sieciowa będzie działać w tle i blokować niepożądane połączenia z i do naszego komputera. W ciągu pierwszych paru chwil działania pojawi się na naszym ekranie kilka pierwszych monitów o zdecydowanie o pozwoleniu na dostęp do Internetu programom aktualnie działającym na komputerze i starającym się o dostęp do globalnej Sieci. Należy uważnie czytać takie komunikaty, gdyż potencjalnie już wtedy możemy zidentyfikować niechciane połączenia szkodliwego oprogramowania. Należy oczywiście wtedy odmówić takim programom dostępu do sieci.

Pora zająć się konfiguracją zapory sieciowej. Klikamy przycisk Start, wybieramy Panel sterowania i następnie System i zabezpieczenia oraz Zapora systemu Windows. Na ekranie pojawi się okno zapory sieciowej, w którego głównej części zobaczymy wykaz sieci, z którymi jesteśmy aktualnie połączeni wraz z klasyfikacją prywatna/publiczna. Po lewej stronie znajdziemy pasek z zadaniami. Możemy tam znaleźć odnośniki do tworzenia nowych reguł i zarządzania obecnymi dla zainstalowanych programów, zmienić ustawienia powiadomień, włączyć lub wyłączyć zaporę i przywrócić jej domyślne ustawienia. Dodatkowo znajdziemy tam inne ustawienia, o których w dalszej części artykułu.


 

 

Klikając odnośnik Zezwalaj programowi lub funkcji na dostęp przez Zaporę systemu Windows, zostaniemy przeniesieni do sekcji, w której możemy zarządzać aktualnie zainstalowanymi programami i decydować, czy mają mieć dozwolony dostęp do Internetu i definiować oddzielne reguły dla sieci prywatnych i publicznych. Po zaznaczeniu wybranego programu lub funkcji, możemy kliknąć przycisk Szczegóły w celu zapoznania się z podstawowymi informacjami o danym programie/funkcji. Przycisk Zezwalaj na dostęp innego programu umożliwia dodanie nowej pozycji do listy.

Wróćmy do poprzedniego okna. Klikamy odnośnik Zmień ustawienia powiadomień i czekamy na przeniesienie do wybranej sekcji. Możemy w tym miejscu wyłączyć zaporę sieciową dla sieci prywatnych i/lub publicznych, wyłączyć pokazywanie powiadomień i włączyć blokowanie wszystkich połączeń przychodzących. O ile pokazywanie powiadomień może komuś przeszkadzać, o tyle blokowanie połączeń przychodzących może uniemożliwić korzystanie z Internetu (choć będą też sytuacje, gdy i ta opcja nam się przyda).

Kolejnym odnośnikiem w oknie zapory sieciowej jest Włącz lub wyłącz Zaporę sytemu Windows, lecz kliknięcie go zaprowadzi nas do tego samego miejsca, gdzie poprzedni odnośnik. Przywróć domyślne, to kolejne łącze na stronie głównej zapory – nie trzeba go chyba szerzej tłumaczyć. Niektórzy za to mogą być zainteresowani tym, co kryje się pod odnośnikiem Ustawienia zaawansowane. Po kliknięciu go otworzy się nowe okno z kilkoma częściami. Po lewej znajdziemy menu z poszczególnymi podsekcjami, w części środkowej pojawiać się będą opcje poszczególnych podsekcji, po prawej zaś dostępna będzie lista akcji, które możemy wykonać w związku z danymi podsekcjami. I tak, w wypadku wybrania Reguł wychodzących w środkowej części pojawi się spis aktualnie obowiązujących reguł, za to w części prawej pojawią się np. akcje filtrowania tychże reguł.

 

 

Widzimy więc, że w Windows 7 zapora sieciowa posiada całkiem sporo opcji konfiguracyjnych i warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z nimi i konfigurację. Jak zostało wspomniane już na początku, warto posiadać dodatkowe zabezpieczenia w postaci firewalla, pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z instalacją wielu programów zabezpieczających, bo zamiast pomóc, mogą całkiem sparaliżować pracę z komputerem.

Komentarze (6)

 • skandal

  2009-12-15, 14:37

  CO ZA BZDURY CZLOWIEKU !!! Na wstępie warto powiedzieć, że sama zapora sieciowa nie gwarantuje optymalnego poziomu bezpieczeństwa. Jeśli chcemy mieć naprawdę dobrze zabezpieczony komputer, należy rozważyć kupno lub pobranie wersji freeware firewalla programowego. Oba te komponenty będą się wzajemnie uzupełniać i gwarantować w miarę wysoki poziom bezpieczeństwa. ZAPORA WINDOWS JEST TYM SAMYM CO FIREWALL INNEJ FIRMY. JAK INSTALUJESZ FIREWALLA, TEN WINDOWSOWY SIE WYŁĄCZA!!! BZDURY I NACIAGANIE !

 • kefir

  2009-12-16, 10:23

  [cytat_3142]CO ZA BZDURY CZLOWIEKU !!! Na wstępie warto powiedzieć, że sama zapora sieciowa nie gwarantuje optymalnego poziomu bezpieczeństwa. Jeśli chcemy mieć naprawdę dobrze zabezpieczony komputer, należy rozważyć kupno lub pobranie wersji freeware firewalla programowego. Oba te komponenty będą się wzajemnie uzupełniać i gwarantować w miarę wysoki poziom bezpieczeństwa. ZAPORA WINDOWS JEST TYM SAMYM CO FIREWALL INNEJ FIRMY. JAK INSTALUJESZ FIREWALLA, TEN WINDOWSOWY SIE WYŁĄCZA!!! BZDURY I NACIAGANIE ![/cytat_3142]

  Nie masz racji, bo firewall w siudemce został poprawiony i to znacznie, i wcale nie ustępuję darmowym wersją. Ale tak czy owak nic nie zastąpi dobrego antywirusa i zdrowego rozsądku.

 • mlody969

  2010-01-28, 13:01

  Jak czytam że dwa firewalle działające na kompie się dobrze uzupełniają to mnie aż trzęsie w środku. Facet gdzieś ty to wyczytał? Jeden firewall a nie żadne dwa.

 • v3

  2010-05-19, 13:36

  Nie polecam instalacji drugiego firewalla bo jest to absurdem, chyba ze ktoś lubi to wtedy jak najbardziej, w każdym szaleństwie jest jakaś metoda. Przy Windows 7 w ogóle nie polecam instalacji innej zapory, ta która jest ma od razu wszystko co potrzeba, zmiana jej na inna by była tylko niepotrzebnym obciążeniem komputera. Z powodzeniem można kreować reguły dla programów na jakich portach maja się łączyć z jakimi ip, użytkownikami. Jest tutaj wszystko co potrzeba, do tego 0 zamulania kompa. Zapora Microsoftu w końcu dojrzała i jest naprawdę dość solidną "ognio ścianką" jak Windows 7 bardziej się rozprzestrzeni i przejmie znaczną część rynku to produkty takiei jak Comodo, PC tools firewall, Sunbelt, Online Armor staną się niepotrzebne. Oczywiście zostaną zatwardziali fani którzy i tak będą musieli zainstalować inną zaporę :)

 • Mati

  2011-06-21, 14:44

  Zapora w 7mce jest dobra?? ;O żeby się przez nią przebić, potrzebowałem niecałych dziesięciu minut... ashampoo sprawiało dla mnie więcej kłopotów...

 • Mati

  2011-06-21, 14:45

  Zapora w 7mce jest dobra?? ;O żeby się przez nią przebić, potrzebowałem niecałych dziesięciu minut... ashampoo sprawiało dla mnie więcej kłopotów...

 • zobacz wszystkie
 • Trwa ładowanie Trwa ładowanie