Tagi: bezpieczeństwo, spyware, wirus, trojan, szpieg

Spyware to programy, których celem jest szpiegowanie działań użytkownika – słowem, nic przyjemnego. Gromadzą dane na twój temat, takie jak odwiedzane strony WWW, numery kart płatniczych, hasła  czy adresy e-mail. A potem wysyłają te informacje, oczywiście bez twojej wiedzy i zgody, do autora danego oprogramowania. Czy jesteś pewien, że spyware nie zalągł się w twoim komputerze?

Pożegnajmy szpiega

Używasz komputera codziennie. Masz stały dostęp do internetu. Na twardym dysku z pewnością przechowujesz dane, które są twoje i tylko twoje. Nie chciałbyś, aby ktokolwiek je widział, czytał, oglądał czy słuchał. To prywatne pliki. Co się stanie, gdy na twój dysk trafi szpieg?

Komputerowy spyware obserwuje wszystko, co robisz. Sprawdza jakiego oprogramowania używasz, chodzi za tobą wszędzie – niezależnie jaką stronę WWW wpiszesz w przeglądarce, szpieg zawsze czai się za plecami. I wie, gdzie jesteś. Aż w końcu poznaje wiele danych, takich jak hasła dostępu do wielu serwisów, w tym kont bankowych, czy też numery kart kredytowych. Jestem przekonany, że nie chcesz, aby dane tego rodzaju dostały się w niepowołane ręce. Nikt nie chce.

Dlatego potrzebna jest odpowiednia ochrona. Jest nią program antyspyware’owy, który możesz za darmo pobrać z sieci. Musisz jedynie pamiętać aby regularnie aktualizować jego bazę danych i po prostu z niego korzystać.

Czym właściwie jest spyware?

Na samym początku skupmy się nad samym pojęciem "spyware". Co właściwie określa i jakiego typu oprogramowanie może zaistnieć w rubryce spyware'u? Spyware to oprogramowanie szpiegujące. Obejmuje swą nazwą wszystkie aplikacje mające na celu przechwytywać dane dotyczące naszej prywatności. Na przykład lista odwiedzanych stron internetowych określi (ze stosunkowo małą granicą błędu) nasze zainteresowania: czy są nimi gry logiczne, sport, nowe technologie itp. Spyware potrafi poznać znacznie więcej. Dobrym przykładem będzie tu oprogramowanie wyposażone w keylogger – aplet służący do zapisywania wprowadzanych znaków na klawiaturze. Plik logu takiego keyloggera może dostarczyć jego twórcy dane dostępowe do naszej poczty elektronicznej, komunikatora czy bankowego konta internetowego.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z ważnego faktu – każdy spyware jest groźny, nawet ten, o którym mowa w umowie licencyjnej jakiegoś oprogramowania. Jeżeli instalujemy np. przeglądarkę multimediów czy program do wymiany plików (np. P2P) i nie czytaliśmy licencji (umówmy się - niestety – stosunkowo mało osób to robi), powinniśmy sprawdzić czy aplikacja nie zainstalowała u nas któregoś z elementów klasycznego oprogramowania szpiegującego.

Spyware "ciężki" i "lekki"?

Spyware można dzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich możemy umownie nazwać "ciężką". Mowa o aplikacjach stworzonych tylko po to, by gromadzić nasze prywatne dane (wspomnianą wcześniej historię przeglądanych witryn WWW czy rejestr wpisywanych znaków), aby później wysłać je do twórcy takiego programu. Spyware ciężki jest wyposażony z reguły w większość apletów szpiegujących, takich jak keylogger czy właśnie element do kopiowania historii przeglądanych stron z przeglądarki. Niekiedy potrafi też rejestrować dane wysyłanych formularzy na stronach WWW. Wprawiony cyberprzestępca potrafiłby z nich odczytać np. to, czym się interesujemy – dodatkowo potwierdzając wyniki uzyskane z historii przeglądarki internetowej.

Natomiast spyware nazwane umownie "lekkim” to narzędzia szpiegujące nasze zachowania, które instalowane są wraz z jakimś darmowym oprogramowaniem. Elementy takiego spyware'u to na ogół aplety działające pojedynczo, albo tylko narzędzie kopiujące historię, trzymając się wyżej opisanego przykładu. Nie jest to jednak oprogramowanie mniej groźne.

Zabierzmy się teraz za sprawdzenie, czy spyware rozgościł się na naszym komputerze – jeżeli tak, to zlikwidujemy go, dodatkowo zapobiegając ponownym infekcjom. Do dzieła!

Instalujemy antyspyware

Z pewnością na początku należy zainstalować odpowiednie narzędzie, służące do wykrywania i usuwania spyware’u. Na rynku jest wiele tego typu aplikacji, począwszy od bardzo małych i prostych, skończywszy na zaawansowanych i rozbudowanych. Dla potrzeb tego artykułu użyję bardzo prostego, szybkiego, skutecznego i dość popularnego narzędzia – Ad-Aware.

Po pobraniu aplikacji czeka nas jej prosta instalacja oraz synchronizacja lokalnej (dyskowej) biblioteki spyware'u z internetową bazą Ad-Aware.

 

Fot. CafePC.plFot. CafePC.pl

 

Kiedy instalator AAW skończy swoją pracę, uruchamiamy program.

 

Fot. CafePC.plFot. CafePC.pl

Komentarze (5)

 • 2009-07-30, 18:00

  Ale LIPA ! Zainstalowałem ten program - oferuje takie rewelacje jak czyszczenie cookies, cache'u explorera i inne tego rodzaju czynności, do wykonania przez "normalnego" użytkownika ! W dodatku domaga się płatności, bo to jest wersja trial , a w rejestrze zostawia mnóstwo sladów, które trzeba usuwać ręcznie - nie dajcie się nabrać !

 • kefirX2

  • Szczęśliwy debiut

  2009-07-31, 10:26

  [cytat_340]Ale LIPA ! Zainstalowałem ten program - oferuje takie rewelacje jak czyszczenie cookies, cache'u explorera i inne tego rodzaju czynności, do wykonania przez "normalnego" użytkownika ! W dodatku domaga się płatności, bo to jest wersja trial , a w rejestrze zostawia mnóstwo sladów, które trzeba usuwać ręcznie - nie dajcie się nabrać ![/cytat_340]

  Nie wie co ty ściągnąłeś i skąd ale adaaware jest darmowy wystarczy go sciągnąć z oficjalnej strony producenta, tylko trzeba wybrać wersje Free
  http://www.lavasoft.com/products/ad_aware_free.php


  Po drugie owszem adaware usuwa raczej małe zagrożenia, ale jak byś chciał to ręcznie robić to powodzenia.

  Troche lepiej w skanowaniu radzi sobie SpyBot Search & Destroy ale to też tylko uzupełnienie firewalla i dobrego antywira

 • 2009-07-31, 14:07

  [cytat_345]...............Troche lepiej w skanowaniu radzi sobie SpyBot Search & Destroy ale to też tylko uzupełnienie firewalla i dobrego antywira
  [/cytat_345]

  Dołączam się - w/g mnie "Spybot-Search and Destroy" jest lepszy od wersji free AdAware.. Zwłaszcza biorąc pod uwagę istnienie ochrny rezydentnej oraz pasywną ochronę przeglądarek internetowych. Oprócz tego w/w posiada całkiem sporo innych przydatnych modułów :) (włączona opcja "Zaawansowane").
  Oczywiście - jak napisał przedmówca - dobry antywirus to podstawa ( no i "myślenie" w trakcie buszowania po sieci/ściągania ;) )
  P.s.
  Jeśli jednak już coś ściągniemy - często usunięcie nie jest takie proste - i programy wymienione w temacie mogą sobie nie poradzić - ale istnieja różne internetowe fora komputerowe, gdzie bezpłatnie udzielana jest pomoc (łącznie z "prowadzeniem za rękę ;) ).

 • Grześ

  2009-09-23, 07:26

  Ja używam SPAYWARE DOCTOR I ANTI-MALWARE NAJLEPSZE PROGRAMY DO SZPIEGÓW I INNEGO ŚWIŃSTWA ROBACTWA W INTERNECIE WYKRYWAJA I USUWAJĄ SKUTECZNIE NAJLEPIEJ ZROBIĆ PEŁNY SKAN KOMPUTERA...:)

 • x

  2009-11-02, 00:32

  AAW byl dobry ale 5 lat temu teraz najlepsze to SuperAntiSpyware i ANTI-MALWARE. Jest jeszcze a-squared free i spy doctor ale polecam szczegolnie te 2 pierwsze i to 2 na raz bo mimo ze sa najlepsze to bazy spyware'u maja inne i calkiem czesto sie zdarza ze po skanie jednym programem jeszcze moze cos zostac co dopiero wlapie drugi program.

 • zobacz wszystkie
 • Trwa ładowanie Trwa ładowanie