Tagi: firefox, przeglądarki, ff, mozilla, pluginy

Rafał Frąckiewicz (Chip.pl) 30.04.2008Firefoks jest szybki, bezpieczny, użyteczny i lepszy od konkurencji. Tak głosi towarzysząca mu fama, i trzeba przyznać, że nie są to tylko hasła reklamowe. Co więcej, jeśli odpowiednio podkręcimy tę przeglądarkę, stanie się ona jeszcze lepsza.


Przeglądarka Firefox wśród bardziej zaawansowanych użytkowników pecetów cieszy się taką samą popularnością jak Internet Explorer domyślnie zainstalowany w Windows. Nie znaczy to jednak, że nic w niej nie można poprawić. Przedstawiamy kilka sztuczek związanych z Firefoksem, o których większość internautów nie słyszała. Ułatwiają i przyspieszają one przeglądanie stron WWW.

Tworzenie kopii zapasowej rejestru przeglądarki


Firefox ma stronę ustawień niedostępną z poziomu menu podobną do Rejestru systemu Windows. Dostęp do niej uzyskuje się, wpisując w polu adresu "about:config". Jak to zazwyczaj z rejestrami bywa, nie są one proste w obsłudze, a błędne ustawienia mogą w nich prowadzić do niepożądanych efektów, a nawet niestabilnej pracy aplikacji. Przed wprowadzaniem zmian w konfiguracji przeglądarki zalecamy utworzenie kopii zapasowej jej rejestru. W tym celu zamknij przeglądarkę, kliknij menu »Start | Uruchom« (w systemie Vista tylko przycisk »Start«) i w pole tekstowe wpisz ciąg „"%appdata%\mozilla\firefox\profiles", a następnie naciśnij klawisz [Enter]. W efekcie pojawi się okno programu Eksplorator Windows i zostanie wyświetlony folder o dziwnej nazwie z rozszerzeniem DEFAULT. Otwórz ten folder i skopiuj plik "prefs.js", zachowując go w bezpiecznym miejscu. Gdy przeglądarka w wyniku eksperymentów z rejestrem przestanie stabilnie pracować, należy ją zamknąć i nadpisać plik "prefs.js" jego poprawną, zachowaną wcześniej wersją.

Zakładki. Włącz otwieranie łączy w nowej karcie zamiast w nowym oknie, wybierając to ustawienie w oknie dialogowym »Opcje« przeglądarki Firefox.


Przystosowanie do połączeń szerokopasmowych

Może to zabrzmi niewiarygodnie, ale przeglądarka Firefox jest domyślnie przystosowana do połączeń typu dial-up. By cieszyć się pełną wydajnością podczas korzystania z połączeń szerokopasmowych (takich jak Neostrada), powinniśmy zmienić kilka ustawień. Zmiany obejmą funkcję zwaną pipelining, która wysyła kilka żądań naraz, bez czekania na odpowiedź serwera, co przyspiesza wczytywanie stron. Uwaga: niektóre serwisy mogą zostać wówczas błędnie wyświetlone. Skrócimy także do zera czas oczekiwania na rozpoczęcie renderowania strony (standardowo jest to 250 milisekund).

Ulubione. Rozszerz opcje zakładek w oknie dialogowym »Dodaj do zakładek.Oszczędzaj czas - używaj klawiatury

Jednym ze sposobów zwiększenia szybkości przeglądania stron WWW jest odstawienie myszy i korzystanie z klawiatury. Przedstawiamy użyteczne skróty klawiaturowe.

By wpisać adres strony do paska adresu, naciśnij kombinację [Ctrl] + [L]. Gdy łączysz się z serwisami, których adresy mają końcówki ".com" lub ".org", wystarczy wpisać nazwę domeny, a następnie nacisnąć kombinację [Ctrl] + [Enter] w przypadku pierwszej końcówki lub [Ctrl] + [Shift] + [Enter] w przypadku drugiej. Przeglądarka sama doda rozszerzenie i zacznie od razu otwierać serwis. Chcąc szybko wpisać hasło do wbudowanej w Firefoksa wyszukiwarki, naciśnij kombinację [Ctrl] + [K]. Trzymając [Ctrl] i naciskając na klawiaturze strzałkę w dół albo w górę, zmienisz wyszukiwarkę, która ma dostarczyć odpowiedzi związanych z wpisanym hasłem.

Wyszukiwanie w obrębie otworzonej strony WWW jest możliwe po wybraniu kombinacji [Ctrl] + [F] - na dole ekranu pojawi się pasek narzędzi »Znajdź«. Dostępny jest też uproszczony pasek »Znajdź szybko«, który wywołasz, naciskając klawisz [/] (o ile kursor nie jest ustawiony w jakimś polu tekstowym, wówczas po prostu wpisujesz znak "/"). Obie metody wyszukiwania pozwalają przeskoczyć do kolejnego wystąpienia wpisanej frazy po naciśnięciu klawisza [F3].

Jeśli chcesz zobaczyć serwis w całej okazałości (bez menu), wciśnij [F11], co uruchomi tzw. tryb pełnoekranowy. Z kolei kombinacje klawiszy [Ctrl] + [=] i [Ctrl]+[-] umożliwiają odpowiednio zwiększanie i zmniejszanie czcionek na stronie.


Komentarze (0)