Tagi: sterowanie głosem, rozpoznawanie mowy, windows, xp, 7

Krótka instrukcja jak użyć programu SkryBot Komendy do sterowania głosem systemem Windows.

Po pierwsze, co potrafi program:

  1. Rozpoznaje mowę (wybrana lista słów i wyrażeń) i zamienia na wykonywalne w Windows komendy,
  2. Programem SkryBot Komendy można pisać w dowolnym aktywnymh polu tekstowym wymawiając pojedyncze litery międzynarodowym alfabetem Alfa, Bravo, Charli itd, rozpoznaje cyfry od 0 do 9, znaki interpunkcyjne i wiele więcej, patrz przycisk "Pomoc" główne okno programu,
  3. Edytuje tekst używając mowy, będąc w tekście można w nim wykonywać wiele działań z użyciem mowy > patrz instrukcja lub lista komend.

Wymagania: Niewielkie. Instalator zawiera wszystkie niezbędne składniki programu. 

Systemy: Windows XP, Vista, 7, (32 lub 64 bit).

Dotyczy wersji: InstalatorSkrybotKomendy-1.3.1.294.exe

1. Najpierw program trzeba ściągnąć, jest dostępny za darmo z bezpłatnego repozytorium open sourceowych programów sourceforge.net, tutaj jest bezpośredni link, kliknij go lub skopiuj do przeglądarki i naciśnij enter:

 http://sourceforge.net/projects/skrybotdomowy/files/Releases/InstalatorSkrybotKomendy-1.3.1.294.exe/download   

Jeśli producent zaktualizuje program wyszukaj nowszą wersję na stronie: http://skrybotdomowy.sourceforge.net/

2. Instalacja jest bardzo prosta trwa tylko parę minut, wystarczy klikać "Install" " Next" "Dalej" akceptować licencję itp. Program wykorzystuje biblioteki DirectX 9.0c, ale nie zmienia to w niczym dotychczasowego działania bibliotek DX w wyższych wersjach systemów Windows. Zapewnia to kompatybilność z systemami XP, Vista, 7, 32 i 64 bit.

program zainstaluje się w folderze: C:\Program Files\Skrybot Komendy\  lub

C:\Program Files (x86)\Skrybot Komendy\    (w systemach 64 bit)

Uruchamianie przez skrót na pulpicie, lub jeśli nie utworzy się ikona na pulpicie uruchomisz program klikając: Skrybot.Commands.exe

nie pomyl go z Skrybot.Commands.exe.config  

3. Uruchomienie: jeśli w komputerze jest prawidłowo skonfigurowany mikrofon z kartą dźwiękową i nagrywanie dźwięku przebiega bez zakłóceń program jest od razu gotowy do działania i rozpoznaje wyrazy i wyrażenia, które są opisane w dwóch miejscach:

A) przycisk: Lista komend

B) przycisk "Pomoc" instrukcja w głównym oknie programu. Dla większej wygody wydrukuj sobie instrukcję. 

Zazwyczaj warto przeprowadzić test i regulację mikrofonu: 

Kliknij w przycisk Mikrofon, potem Test, i stosuj się do instrukcji, jeżeli test wykaże że mikrofon jest za cichy podnieś czułość suwakiem i analogicznie za głośny przesuń go w drugą stronę. Jeżeli nie udaje ci się wyeliminować szumów tła spróbuj użyć zewnętrznej karty dźwiękowej na USB lub mikrofonu podłączanego przez USB. 

Programu nie trzeba "uczyć" własnej mowy, wystarczy wyraźnie mówić po polsku. W niektórych przypadkach warto jednak program personalizować lub zmodyfikować listę komend ale z takimi postulatami ewentualnie należy skontaktować się z producentem.

Suwaki:

Poziom detekcji sygnału do detekcji mowy: Zakres wartości w jakich można się poruszać suwakiem to 300-6000 najlepiej działa około 400 do 500

Minimalny poziom trafności: Suwak służy do ustawienia progu prawdopodobieństwa, poniżej którego program nie wykona rozpoznania tylko zapisze Nie zrozumiałem. Proszę potwórz.

Strony producenta: http://skrybot.pl/  i http://przepisywanie.pl

Komentarze (0)