Tagi: windows 7, sieć, windows, sytem operacyjny, wi-fi

Jeśli w komputerze mamy zainstalowaną kartę sieciową umożliwiającą bezprzewodowe łączenie się z Internetem, a także w pobliżu znajduje się punkt dostępowy sieci Wi-Fi (router bezprzewodowy, radiowa sieć osiedlowa, hotspot), warto skorzystać z takiej możliwości. Korzystanie z sieci bezprzewodowych w Windows 7 jest bardzo proste i sprowadza się wyłącznie do kilku kliknięć myszką w celu podłączenia.

Autor: Adam Myszkowski

 

Po pierwsze należy oczywiście zadbać o to, aby karta sieciowa była włączona. Gdy już to zrobimy, przenieśmy wzrok na zasobnik systemowy. Wśród kilku ikonek systemowych obok zegara znajdziemy także symbol kilku pionowych kresek - to właśnie kontrolka sieci bezprzewodowych. Jeśli ją klikniemy, rozwinie się lista z punktami dostępowymi w zasięgu naszego komputera. Po najechaniu kursorem na poszczególne pozycje, w dymkach ukażą się podstawowe informacje o danej sieci. Warto zwrócić uwagę na to, jak nazywa się nasza sieć bezprzewodowa i znaleźć hasło do niej. Jeśli sami konfigurowaliśmy router, powinniśmy te dane znać, jeśli konfigurację przeprowadzał specjalista wysłany przez dostawcę Internetu, zapewne zostawił nam dane dostępowe.

 

 

Podłączanie się jest bardzo proste - wystarczy na liście sieci kliknąć prawym przyciskiem myszki naszą sieć i z menu kontekstowego wybrać Połącz. Jeśli sieć jest zabezpieczona hasłem, system poprosi o nie w oddzielnym okienku. Po wpisaniu go i zatwierdzeniu, możemy już korzystać z Internetu. Od teraz, po kliknięciu prawym przyciskiem myszki naszego połączenia będziemy mieć do wyboru trzy pozycje:

 • Rozłącz - rozłącza aktualne połączenie i odcina dostęp do Internetu,
 • Stan - pozwala na monitorowanie przesyłanych danych, jakości sygnału i sprawdzenie przepustowości łącza. Kliknięcie przycisku Właściwości daje nam dostęp do konfiguracji karty sieciowej. Diagnozuj to z kolei narzędzie systemowe, które próbuje wykryć i rozwiązać problemy z połączeniem sieciowym. Kliknięcie przycisku Właściwości sieci bezprzewodowej daje zaś ten sam efekt, co opisana pozycja w następnym punkcie,
 • Właściwości - to opcje konfiguracyjne samego połączenia z konkretną siecią - opcje łączenia się z nią, oraz ustawienia zabezpieczeń.

 

 

Warto także pamiętać, że kliknięcie prawym przyciskiem myszki ikony sieci bezprzewodowych w zasobniku systemowym daje też możliwość szybkiego dostępu do Centrum sieci i udostępniania po wybraniu tej pozycji z menu kontekstowego. Centrum to umożliwia zaś na kompleksowe zarządzanie wszystkimi połączeniami sieciowymi komputera.

Komentarze (12)

 • Jurgen

  2009-12-31, 12:50

  wszystko fajnie, ale jeśli nie pojawia się okienko do wpisania kodu, to gdzie je znaleźć??

 • kompe

  2009-12-31, 14:28

  u mnie normalnie jest to na dole koło godziny. zobacz ten trójkącik też koło godziny, naciśnij go i tam sie powinno wysunąć kilka opcji ;] a jak nie to w połączeniach sieciowych...

 • ax

  2010-01-09, 19:42

  Wszytko proste???? Ja zainstalowałem W7 w miejsce XP (czysta instalacja) i nie mogę połączyć się z siecią... Sprzęt jest sprawny (bo pod XP działa) sterowniki najnowsze. Dodatkowo "fachowcy" z MS przy każdym nowym systemie coś namieszają aby dojście do konfiguracji maksymalnie utrudnić użytkownikowi... To tak jakby każdy nowy model samochodu miał w innym miejscu gałkę skrzyni biegów, kierunkowskazy włączało by się przyciskami na suficie, a klakson obsługiwałby pasażer. Paranoja... Po cholerę zmieniać "design" opcji konfiguracyjnych, skoro nic nowego nie dodają.

 • majki

  2010-02-15, 21:07

  no proste ale mi nie działa robie wszystko jak należy a i tak coś wariuje i pokazuje ograniczony dostęp albo połączono a internetu brak??? pomocy z góry dzięki

 • Michał

  2010-02-19, 11:19

  Mam taki sam problem jak porzedik.Na Win 7 za diabła nie chce się połączyć a na XP bez problemu.

 • Freeman22

  • Szczęśliwy debiut

  2010-02-19, 12:43

  [cytat_3645]wszystko fajnie, ale jeśli nie pojawia się okienko do wpisania kodu, to gdzie je znaleźć??[/cytat_3645]

  Może masz osobne oprogramowanie do WiFi. Takie programy dodają producenci w  większości laptpow i netbooków. Ale do niektórych płyt głownych tez można coś takiego zassać.
  rade sprawdzić sterowniki do płyty głównej/laptopa
  a jak z nimi wszystko ok to poszukać dodatkowego oprogramowania do wifi

 • ViktorX

  2010-03-06, 17:34

  To niech mi ktoś pomoże... (Posiadam internet w sieci Toya) Kiedy chce się podłączyć prosi mnie o podanie potwierdzenia itp (Tak jak to było przedstawione), robię to. Chwilę czekam, ale sieć i tak się nie może podłączyć. Mam Windowsa 7, nigdzie nie mogę znaleźć pomocy do skonfigurowania sieci. Prółbowałem coś zdziałać w Panelu Sterowania itp., ale nie mam pojęcia jak dokładnie to zrobić.

 • Arek_Mad

  • Szczęśliwy debiut

  2010-03-08, 13:16

  [cytat_4437]To niech mi ktoś pomoże... (Posiadam internet w sieci Toya) Kiedy chce się podłączyć prosi mnie o podanie potwierdzenia itp (Tak jak to było przedstawione), robię to. Chwilę czekam, ale sieć i tak się nie może podłączyć. Mam Windowsa 7, nigdzie nie mogę znaleźć pomocy do skonfigurowania sieci. Prółbowałem coś zdziałać w Panelu Sterowania itp., ale nie mam pojęcia jak dokładnie to zrobić.[/cytat_4437]

  Sprobuj przeczytać ten poradnik, jest co prawda opisana konfiguracja sieci na Viscie, ale na Windows 7 powinno być podobnie:
  http://www.trochetechniki.pl/Podstawy-konfiguracji-sieci-bezprzewodowej,t,952.html

 • pracownikNetii

  2010-05-08, 20:06

  co wy gadacie.. "hasło" o które pytał ktoś w pierwszym poście to klucz WPA, który znajduje się na naklejce z tyłu routera pod znakami SSID. klucz ten można zmienić konfigurując router, więc jeśli nie zadziała Ci ten, który masz na naklejce z tyłu routera to zresetuj router (z tyłu routera jest taka dziurka, trzymaj igłę tam 1 minutę), po czym wpisz ponownie kod z naklejki. jak nie pomoże, zadzwoń do dostawcy internetowego, poda Ci dane konfiguracyjne przypisane do Twojej usługi, następnie infolinia producena Twojego routera pomoże Ci w jego konfiguracji i sieci wifi.

 • szakal

  2010-06-03, 11:07

  mam taki problem bo pisze mi tam gzie jest połaczenie ipv4 to pisze brak dostepu do sieci. jak to zmienic zeby byl internet.I nternet jest widoczny mam bezprzewodowy i 3|k kresek połaczenie. nie wiem co robic prosze o szybka odpowiedz,.

 • zobacz wszystkie
 • Trwa ładowanie Trwa ładowanie