Tagi: wygląd, windows, windows 7, optymalizacja, system

 

Film wideo jako tapeta pulpitu

Klientom, którzy zakupili najbogatszą edycję Windows Vista, oferowano w ramach Ultimate Extras bezpłatny dodatek DreamScene, dzięki któremu mogli ustawić film wideo jako tapetę pulpitu. Jednakże Microsoft zrezygnował z programu Ultimate Extras i użytkownicy Windows 7 - czy to edycji Ultimate, czy dowolnej innej - nie otrzymują dostępu do tej funkcji. Trzeba wykorzystać oprogramowanie firm trzecich, takie jak Windows 7 DreamScene Activator. Pobieramy program, uruchamiamy w kontekście praw administracyjnych (Uruchom jako administrator z menu kontekstowego) i klikamy Enable DreamScene. Od teraz możemy zamiast statycznej tapety oglądać na pulpicie filmy w formacie MPG i WMV na pulpicie (wyłącznie obraz, nie ma dźwięku). Nieobsługiwane są pliki w innych formatach, np. AVI. Z dodatku DreamScene korzystamy analogicznie, jak przy zmianie normalnej tapety - klikamy interesujący nas plik prawym przyciskiem myszy i wybieramy Set as Desktop Background. Warto zauważyć, że film możemy w dowolnym momencie wstrzymać (Pause DreamScene z menu kontekstowego pulpitu).

 

 

Niestety włączenie funkcji DreamScene w Windows 7 powoduje uaktywnienie przezroczystości etykiet ikon na pulpicie, w wyniku czego nazwy plików stają się nieczytelne, tak jak widać to na powyższym zrzucie ekranowym. Problem można szybko rozwiązać, klikając kolejno menu kontekstowe pulpitu -> Personalizuj -> Tło pulpitu -> Położenie obrazu: Rozciągnięcie. Kolejnym problemem może okazać się dość duże wykorzystanie procesora w trakcie działania programu, gdy film jest odtwarzany jako tło pulpitu. Zapotrzebowanie na moc obliczeniową zależy głównie od taktowania procesora i zastosowanej kompresji klipu wideo. Niektóre filmy wykorzystują nawet kilkanaście procent nowoczesnego procesora (np. Intel Core i3), dlatego jeżeli nie chcemy modernizować komputera, starannie dobierajmy pliki, sprawdzając które są wyjątkowo wymagające.

Warto odwiedzić:
http://www.wincustomize.com/explore/dream/sort/rating
http://www.dreamscene.org/gallery.php

 

 

Podmiana ikon dysków i partycji

Centrum personalizacji wyglądu systemu Windows 7 zawiera funkcję zmiany ikon, ale pozwala wyłącznie na podmianę ikon pulpitu: Komputer, Kosz, Sieć i folder domowy. Uruchamiając eksplorator Windows 7 (klikając Komputer), widzimy ikony dysków i partycji, które można zmienić za pomocą narzędzia Drive Icon Changer. Wybieramy literę dysku, klikamy Install i wskazujemy nową ikonę.

 

 

Obsługiwane są wyłącznie pliki z rozszerzeniem ICO. Przy pobieraniu ikon, których jest mnóstwo w Internecie, warto zainteresować się rozdzielczością - niska rozdzielczość (128x128 i mniejsza) spowoduje, że przy zmianie widoku ikony mogą się nie wyświetlać prawidłowo. Gdybyśmy trafili na ciekawą kolekcję ikon oferowanych tylko w formacie PNG, to można ją pobrać i skonwertować do formatu ICO, korzystając z narzędzia Axialis IconWorkShop, IcoFX lub IrfanView.


 

Warto odwiedzić:
http://www.ikony.w.inds.pl/category/ikony-2/
http://www.vistaicons.com/top_downloads.htm

 

 

Podmiana ikon bibliotek

Dalsza część modyfikacji ikon - tym razem podmienimy ikony bibliotek: Dokumenty, Obrazy Muzyka, Wideo. Pobieramy i uruchamiamy program Library Icon Changer. Po prawej stronie wybieramy element biblioteki, któremu chcemy podmienić ikonę.

 

 

Nową ikonę w formacie ICO można wprowadzić, klikając Select new Icon from file. Możliwe jest także wskazanie biblioteki dll, która zawiera zestaw ikon (Select Icon from dll). Domyślnie załadowany jest oryginalny zestaw ikon systemowych z biblioteki imageres.dll. Gdybyśmy chcieli powrócić do oryginalnych ustawień ikon bibliotek, korzystamy z opcji Restore Default Icon.

 

  

Komentarze (6)

 • DARKO

  2010-11-29, 09:29

  PORADNIK SUPER, ALE MAM MAŁE PYTANIE DO TWÓRCY: DLACZEGO PO ZAINSTALOWANIU KOMPOZYCJI(W MOIM WYPADKU BYŁ TO DARK AGILITY) I PODMIANIE (Z TRUDEM;P) PLIKÓW SYSTEMOWYCH KOMPOZYCJA URUCHAMIA SIE W WIDOKU PODSTAWOWYM TJ. NIE W AERO? CHCIAŁBYM ABY BYŁO JAK NA DOŁACZONEJ FOTCE. PO PODMIANIE PLIKU EKSPLORER EXE JEGO WYGLĄD ZMIENIA SIE NA DOMYŚLNY SYSTEMOWY;/. MAM WIN 7 HOME BASIC 64X. POZDRO

 • Tomik

  2010-11-29, 17:21

  Trójwymiarowe badziewia, tylko obciążają dodatkowo pamięć RAM komputera. Poza ruchomą tapetą pulpitu, ruchomą nawigacją katalogów za pomocą myszki na pulpicie i książkowym wyglądem ikon niewiele się różni w działaniu od XP.

 • NoName

  2011-09-14, 23:55

  [cytat_8229]Trójwymiarowe badziewia, tylko obciążają dodatkowo pamięć RAM komputera. Poza ruchomą tapetą pulpitu, ruchomą nawigacją katalogów za pomocą myszki na pulpicie i książkowym wyglądem ikon niewiele się różni w działaniu od XP.[/cytat_8229]

  Buhahahah

 • wujek_skiba

  2011-10-13, 13:36

  witam
  po zastosowani kroku

  "Niestety włączenie funkcji DreamScene w Windows 7 powoduje uaktywnienie przezroczystości etykiet ikon na pulpicie, w wyniku czego nazwy plików stają się nieczytelne, tak jak widać to na powyższym zrzucie ekranowym. Problem można szybko rozwiązać, klikając kolejno menu kontekstowe pulpitu -> Personalizuj -> Tło pulpitu -> Położenie obrazu: Rozciągnięcie."

  ikony stają sie widoczne ale tapeta się zawiesza, tak jak i po ponownym włączeniu komputera.  Da się coś z tym zrobić ??

 • Meta_kolo

  2011-11-26, 10:53

  Program do ustawienia dowolnego pliku WMA lub MPG na tapetę pulpitu windows 7 Pobieramy zupełnie za darmo i postępujemy według poradnika zawartego w archiwum z plikiem: Plik dla wersji 64 bitowej: http://www.filesonic.com/file/4010420253/Dreamscene 64bit.rar Plik dla wersji 32 bitowej: http://www.filesonic.com/file/4010557123/Dreamscene 32bit.zip

 • 2012-01-16, 14:11

  Jak sie nazywają te 2 kompozycje podane wyżej?

 • zobacz wszystkie
 • Trwa ładowanie Trwa ładowanie