Tagi: lcd, matryca, monitor, tv, laptop

W sytuacji, kiedy zostanie juz podjęta decyzja o zakupie laptopa, użytkownik postępuje zwykle w jeden z dwóch sposobów. Pierwszy sposób, to wyprawa do supermarketu i zakup komputera, który jest aktualnie w promocji, lub który zostanie polecony przez sprzedawcę. Ten sposób zwykle skutkuje tym, że zostajemy posiadaczem komputera, który ma się nijak do naszych potrzeb i oczekiwań względem sprzętu. O tym, że nie jest to najlepszy sposób zakupu komputera, dowiadujemy się po fakcie. Mądrzejszy sposób zaczyna się od dokładnego przemyślenia swoich potrzeb i dalszej analizy aktualnej oferty komputerów przenośnych. Następnie przychodzi czas na analizę i porównania konfiguracji sprzętowych interesujących nas komputerów. Spośród wielu aspektów, wielu parametrów technicznych, które analizujemy, powinniśmy zwrócić uwagę na matrycę komputera. Wbrew pozorom matryca matrycy nierówna. Różne matryce mogą się odmiennie sprawować w różnych zastosowaniach. Większość potencjalnych nabywców laptopa nie zdaje sobie z tego faktu sprawy, jak również wielu producentów traktuje opis parametrów matrycy „po macoszemu”, bądź używa w tym opisie terminów absolutnie niezrozumiałych dla przeciętnego śmiertelnika. W niniejszym artykule postaramy się omówić podstawowe własności matryc w komputerach przenośnych dostępnych na rynku. Po lekturze artykułu potencjalny nabywca laptopa powinien być w stanie dokładnie sprecyzować, jakie parametry powinna mieć matryca laptopa odpowiedniego dla jego potrzeb.

autor: Bartosz Gajda

Trochę historii

Jeszcze kilka lat temu w domowych komputerach PC bezsprzecznie królowały monitory CRT, czyli monitory kineskopowe. W tamtych czasach panele LCD były wykorzystywane niemal jedynie w ówczesnych laptopach. Koszt produkcji matrycy, z racji niedopracowanej technologii, był wtedy ogromny i przez długi czas przewyższał zdecydowanie koszt produkcji „reszty laptopa”. Same matryce były też wtedy bardzo marnej jakości, małe, zwykle monochromatyczne, bardzo rzadko kolorowe. W miarę upływu czasu technologia się powoli rozwijała, matryce były coraz lepsze, większe i kolorowe. Prawdziwe przyspieszenie nastąpiło w czasach, kiedy do domów zaczęły trafiać monitory LCD. Duże zainteresowanie nakręciło produkcję i rozwój technologiczny, co poskutkowało drastycznym spadkiem cen paneli LCD. Bezpośrednim efektem był znaczący spadek cen laptopów i analogicznie większy popyt, większa sprzedaż, niższe ceny i dalej szybki rozwój technologiczny laptopów. W ten sposób, na dzień dzisiejszy, różnice cenowe pomiędzy laptopem i komputerem stacjonarnym o zbliżonej konfiguracji stają się znikome.

 

Ogólna zasada działania matrycy LCD

Kluczowym elementem matrycy LCD są tzw. ciekłe kryształy, czyli substancja, która dynamicznie zmienia swoje zdolności polaryzacji światła wskutek przyłożonego do niej napięcia elektrycznego. W wielkim uproszczeniu budowa i zasada działania matrycy jest następująca: do warstwy ciekłych kryształów dochodzą elektrody, których zadaniem jest zmiana własności polaryzacyjnych kryształu. Całość jest zawarta pomiędzy dwoma warstwami przezroczystej folii i podświetlona z jednej strony (ze strony przeciwnej niż patrzymy). Obszar matrycy składa się z dużej ilości punktów zwanych pikselami, z kolei każdy z pikseli składa się z trzech subpikseli, odpowiedzialnych za taką transmisję światła, aby wygenerować trzy podstawowe kolory (czerwony, zielony i niebieski). 

 

Podstawowe cechy matryc LCD


Proporcje

Jak nietrudno zauważyć, różne laptopy bywają wyposażone w matryce o różnych proporcjach boków. Na pierwszy rzut oka rozróżniamy matryce o proporcjach „klasycznych”, czyli 4:3 oraz matryce panoramiczne, które są bardziej rozciągnięte wszerz. Matryce panoramiczne posiadają w przeważającej większości proporcje boków 16:10, zdarzają się jednak matryce panoramiczne o proporcjach nieco innych np. 16:9. Proporcje 4:3 znane są nam doskonale, chociażby ze starszych odbiorników telewizyjnych. Obecnie obserwujemy zjawisko wypierania matryc 4:3 przez matryce panoramiczne, z którego to faktu nie wszyscy są zadowoleni. Nie ulega wątpliwości, że matryce panoramiczne doskonale sprawują się w zastosowaniach związanych z multimediami, znacznie wygodniej można oglądać na nich filmy, które zwykle są panoramiczne, podobnie gry mogą dostarczać lepszych wrażeń na szerokim ekranie. Matryca panoramiczna jest niestety niewygodna, kiedy pracujemy z tekstem, chociażby w Wordzie. Wynika to z faktu, że typowa strona w edytorze tekstu (jak i arkusz papieru) jest zdecydowanie wyższa niż szersza. W efekcie tego, pracując z dokumentem Worda na matrycy panoramicznej zwykle mamy wiele wolnego, niewykorzystanego miejsca po bokach dokumentu, a nie widzimy na jednym ekranie całej zawartości strony. Opisany problem do niedawna dotyczył również paneli LCD dla komputerów stacjonarnych, lecz obecnie panele LCD oferują coraz większe rozdzielczości i rozmiary i problem z niewystarczającą ilością miejsca w pionie podczas pracy z tekstem na ekranie przestaje być uciążliwy. Niestety, w przypadku laptopów, których matryce z oczywistych względów nie mogą mieć dużych rozmiarów, problem pozostaje. Praca z tekstem na małym ekranie panoramicznym jest po prostu niewygodna. Obecnie coraz trudniej znaleźć nowego laptopa z matrycą 4:3 i to nawet wśród laptopów biznesowych, które z definicji nie są przeznaczone dla multimediów, lecz do pracy. Wybierając laptopa powinniśmy się zastanowić, czy będzie on nam służył głównie do multimediów i zabawy – w tym wypadku zdecydowanie lepiej będzie się sprawować matryca panoramiczna, czy może do pracy z tekstem i w tym wypadku polecamy szukać laptopa z matrycą 4:3.Poniżej znajdują się obrazki pokazujące jak nasz serwis wygląda w pełnym oknie przeglądarki oglądany na matrycy o proporcjach 4:3 oraz na matrycy o proporcjach 16:9.

Rozdzielczość

Jak pisaliśmy wcześniej, matryca LCD zbudowana jest z dużej liczby punktów – pikseli. Ilość pikseli składających się na matrycę jest ściśle powiązana z jej rozdzielczością oraz z proporcjami. Rozdzielczość to nic innego, jak liczba pikseli odpowiadająca szerokości matrycy oraz liczba pikseli odpowiadająca jej wysokości. Mając przykładowo matrycę o rozdzielczości 1024x768 oznacza to, że ma ona 1024 piksele w poziomie oraz 768 pikseli w pionie. Łatwo na tej podstawie obliczyć całkowitą liczbę pikseli składających się na matrycę: 1024*768 = 786432 piksele. Łatwo zauważyć również, że iloraz 1024/768 po skróceniu przez 256 daje współczynnik 4/3 czyli proporcje boków matrycy. Większość stałych elementów wyświetlanych przez system operacyjny na ekranie ma rozmiar określony w pikselach i stąd wynika fakt, że na matrycach o większej rozdzielczości mieści się więcej elementów, efektywny obszar roboczy jest większy. Poniżej prezentujemy jak wygląda nasza strona oglądana w rozdzielczości 1024x768 oraz 1600x1200. Wyraźnie widać, że dla rozdzielczości 1600x1200 widać więcej zawartości strony.

 

Dwa monitory firmy NEC o tej samej rozdzielczości - 1920x1200, jednak innych rozmiarach matrycy - 26 i 24 cale.Dwa monitory firmy NEC o tej samej rozdzielczości - 1920x1200, jednak innych rozmiarach matrycy - 26 i 24 cale.

Komentarze (14)

 • Lookem

  2009-09-11, 10:20

  Czy można jeszcze kupić laptopa bez tych beznadziejnych matryc błyszczących??? przecież to jest porażka w ciągu dnia nic na nich nie widać

 • 888_999

  2009-09-11, 11:15

  [cytat_1068]Czy można jeszcze kupić laptopa bez tych beznadziejnych matryc błyszczących??? przecież to jest porażka w ciągu dnia nic na nich nie widać[/cytat_1068]

  będzie ciężko raczej, bo sam szukałem na matwoej matrycy i były same glare, lenowo chyba ma jakies modele

 • matowy

  2009-09-21, 10:41

  bardzo ciężko, sam zamierzam szukać jak wejdzie Win 7, narazie miewa takie (jeszcze) DELL i Lenovo

 • lordgregius

  2009-10-20, 15:47

  MAC BOOK PRO

 • antylans

  2009-10-21, 20:51

  [cytat_1533]MAC BOOK PRO
  [/cytat_1533]

  aha, czyli 50 % doplaty za lansiarskie logo z jablkiemi i nowoczesny dizajn...
  dziekuje, postoje

 • fas

  2009-10-23, 23:56

  jasne wystarczy iść do sklepu i się rozejrzeć, to takie proste.

 • jad

  2009-10-24, 21:38

  Artykuł pomocny jednak dane dość już przestarzałe. Brak w nim najnowszych technologi takze już dosepnych w sprzedarzy. jak np. matryce: H-IPS (A-TW-IPS), IPS-A (IPS-Pro Alpha), E-IPS (nowszy odpowiednik AS-IPS moża rzec następca TN, gdyż jest ekonomiczny, czas reakcji 5ms, niższy koloryt gamma daje nie przesycone kolory, wady to niższa apertura, świecenie po kątach w ciemnym pomieszczeniu przy wyswietlaniu czerni, niższy kontrast, jednak i tak obecnie to najkorzystniejszy zakup w stosunku jakość/cena np. Dell U2410. H-IPS jest znacznie lepszą matrycą szczególnie z A-TW polepszającą głębie czerni i bardziej naturalną biel). Na uwage zasluguję matryca Sharpa ASV(CPA) z 'SHA i ITO' i jej następna generacja UV2A będąca obecnie najlepszą matryca LCD, choć widać sygnały że z technologi S-PVA prototywpowo wyciągnac można więcej szczególnie kontrastu. I teraz można sobie zadać pytanie pomijając UV2A narazie która z tych matryc wypada najlepiej: H-IPS czy IPS-A czy ASV czy może jakość kolorów/barw/czerni nadal jest gorsza niż w najnowszych S-PVA (MVA/PVA). Z tego co mi wiadomo IPS-A ma szeroka gammę kolorów (czasami to wada kwestia efektu końcowego) a kontrast porównywalny do PVA i ASV; błyszczy odbijajac jak lustro. Na ASV bywają problemy z synchronizacją AV, jednak stanowi najszybszą matryce o takiej jakości na rynku. Pozostaje porównać H-IPS do S-PVA: matrycę odzwierciedlającą ekstremalnie żywe kolory do matrycy faktycznie z lepszą głębią czerni, oczywiście ma to plusy i minusy. S-PVA mają mniejsze odchylenia jasności w poziomie i wydaje się że kontrast bywa nawet dwa razy większy niż w IPS jednakże odchylenie gamma w poziomie dają znacznie gorsze wyniki w profesjonalnych foto-edytorach. Podsumowując S-PVA jest najlepszym wyborem jesli zalezy nam na głębi czerni, a H-IPS jeśli na żywszych bardziej naturalnych kolorach do obróbki grafiki w szczególności.

 • leny

  dzisiaj, 01:39:55

  Czy nie wiecie czy ten HP2229h ze zdjecia to jest to samo co 2207h?

 • szak

  2009-11-19, 09:12

  apropo niebłyszczacych matrycy - sam szukałem dosyć sporo (tydzien rozglądania się po necie i sklepach) i wybrałem monitoerk firmy Yiiama (22 cale ale Full HD). Obraz fenomenalny nawet jak słonko przez ramię zaglada. Cena to około 700-800 złotych (jesli nie chcesz oczywiście tunera). Średni pieniądz, ale gwarancja dobrego wykonania (Japończycy)

 • mx

  2009-12-27, 18:57

  Panoramy w netbookach (filmbookach?) to totalna porażka i nie bardzo nadają się do pracy z edytorem tekstu czy do surfowania w sieci (wbrew temu co sugeruje ich nazwa). W czasach gdy najbardziej popularne były monitory 14-15" to nie było panoram - i taka jest prawda: w małych ekranach lepiej sprawdzają się proporcje 4:3, a panoramy tylko w dużych ekranach (co najmniiej HD Ready - chyba że sprzęt ma służyć głównie do filmów lub nowych gier - ale to dotyczy raczej wypasionych lapków).

 • zobacz wszystkie
 • Trwa ładowanie Trwa ładowanie