Tagi: windows 7, 7, windows, użytkownik, konto

Po utworzeniu konta użytkownika w systemie Windows 7 mamy możliwość jego późniejszej edycji. Często możemy chcieć zmienić hasło do konta, lub obraz wyświetlany na ekranie logowania, zobaczmy zatem jak to zrobić.

Autor: Adam Myszkowski

 

 

 

Najprościej do ustawień konta użytkownika dostać się wchodząc do menu Start i klikając obraz swojego konta użytkownika na górze menu. Otworzy się nowe okno, w którym znajdziemy różne możliwości modyfikacji ustawień swojego konta. Pod napisem Wprowadź zmiany w koncie użytkownika możemy znaleźć kilka odnośników do różnych ustawień konta. Na pierwszym miejscu będą odnośniki do zmiany i usunięcia hasła, lub utworzenia hasła dla konta, jeśli do tej pory nie korzystaliśmy z tej formy zabezpieczenia profilu. Po kliknięciu Zmień hasło lub Utwórz hasło, zostaniemy przeniesieni do nowej strony, w której będziemy mogli podać nowe hasło, oraz ustawić podpowiedź do niego na wypadek, gdybyśmy zapomnieli jakie hasło definiowaliśmy.

 

 

Następna możliwość to zmiana obrazu konta. Po kliknięciu tego odnośnika, na nowej karcie pokażą się różne grafiki, które możemy wykorzystać jako obraz naszego konta. Następnie klikamy Zmień obraz i gotowe. Jeżeli nie spodoba się nam żaden z proponowanych obrazów, możemy użyć własnego. Klikamy wtedy Przeglądaj w poszukiwaniu obrazów… i wskazujemy swój wybrany plik na dysku. Pamiętajmy, że powinien mieć proporcje szerokości do wysokości na poziomie 1:1 lub bardzo zbliżonym, inaczej Windows rozciągnie obraz do takich proporcji.

 

 

Następne możliwości są dostępne tylko dla kont z uprawnieniami administratora. Kolejne odnośniki służą do zmiany nazwy konta użytkownika oraz zmienić typ konta. Ten drugi pozwala na zamianę konta standardowego w konto administratora i odwrotnie. Pamiętajmy, że na komputerze musi istnieć przynajmniej jedno konto administratora, zatem czasem może nie być możliwe zmienienie konta administratora w standardowe.

 

 

 

Zarządzanie innymi kontami

Posiadając uprawnienia administratora w systemie Windows 7 mamy możliwość konfigurowania nie tylko ustawień swojego konta użytkownika, ale także innych kont. Pozwala to np. na zmianę zapomnianego hasła na którymś z kont, albo zmienić ustawienia kontroli rodzicielskiej. Zobaczmy, jak możemy zmienić ustawienia innych kont z poziomu konta administratora.

Najszybciej do ustawień kont użytkowników możemy dostać się otwierając menu Start i klikając na obraz swojego konta użytkownika na górze menu. Teraz wystarczy kliknąć odnośnik Zarządzaj innym kontem i następnie klikniemy symbol wybranego konta użytkownika.

 

 

Zostaniemy przeniesieni do nowej strony, gdzie możemy zmienić:

  • Nazwę konta użytkownika
  • Utworzyć lub zmienić hasło dla danego konta
  • Zmienić obraz wyświetlany m.in. na ekranie logowania systemu Windows 7
  • Zmienić ustawienia Kontroli rodzicielskiej dla konta użytkownika
  • Zmienić typ konta ze Standardowego na Administratora lub na odwrót
  • Usunąć konto

Ponadto gdy w oknie wyboru konta zaznaczymy konto Gość możemy je włączyć, lub wyłączyć. Konto gościa można traktować jako swoiste konto publiczne. Nie jest ono chronione hasłem i jest ogólnodostępne, a dodatkowo ma dość ograniczone uprawnienia, więc gdy z komputera nieregularnie korzysta wiele osób prócz rutynowych użytkowników, warto to konto włączyć.

Komentarze (0)