Tagi: projektor, kino domowe, rtv, telewizor, projektory

 

Projekcja 3D: bez okularów ani rusz

Najnowszym trendem mającym być nową jakością w stosunku do zwykłego obrazu płaskiego, nawet o rozdzielczości Full HD, jest obraz trójwymiarowy (3D). Także trzy spośród projektorów w rankingu (Acer H5360, BenQ W600+ i Optoma HD67N) mają możliwość wyświetlania obrazu stereoskopowego, oczywiście po dokupieniu specjalnych okularów. Zestaw zawierający jedną parę oraz odpowiedni kontroler podłączany do komputer przez złącze USB kosztuje obecnie ponad 600 zł. Do tej pory źródłem mógł być jedynie komputer z odpowiednią kartą graficzną firmy Nvidia, ale niedawno pojawił się na rynku konwerter Optomy oznaczony symbolem 3D-XL, który umożliwia przesłanie do projektora trójwymiarowego obrazu z odtwarzacza Blu-ray 3D, konsoli PlayStation 3 lub Xbox 360 oraz odbiornika Sky 3D. Filmów Blu-ray 3D wciąż jest bardzo mało, ale sukcesywnie pojawiają się nowe tytuły.

 

Adapter 3D do projektora firmy OptomaAdapter 3D do projektora firmy Optoma

 


Dodatkowa funkcjonalność: korekcje obrazu

W przypadku niektórych modeli, np. Epsona EH-TW3200 czy BenQ W1000+, istnieje możliwość zaawansowanej korekcji jakości obrazu, niespotykana w prostszych urządzeniach. Można m.in. precyzyjnie dostroić ostrość, krzywą gamma, kolor skóry itd. Ciekawą funkcją jest też korekcja koloru ekranu, przydatna gdy obraz nie jest wyświetlany na białym czy szarym ekranie, ale np. na różowej ścianie czy zielonej albo czarnej tablicy. Znajdziemy ją w obu Acerach i w BenQ W600+. Ciekawą funkcją, dostępną w Acerze H7531D, jest PIP (ang. Picture In Picture), która pozwala wyświetlać jednocześnie obraz z dwóch źródeł. Jak sama nazwa wskazuje, projektory do kina domowego są zwykle eksploatowane w zaciszu domowym, przez co zdawałoby się, że zabezpieczenia przed niepowołanym dostępem nie są tak istotne. Niemniej we wszystkich projektorach Acer i BenQ z naszego rankingu istnieje opcja zabezpieczenia hasłem dostępu do menu ekranowego, w modelu Epson EH-TW3200 można całkowicie zablokować klawisze panelu oraz osobno przycisk ON/OFF (blokada rodzicielska). Piloty i panele sterujące projektorów Acer są wyposażone w zagadkowy zielony klawisz z białą literą „e”. Do czego służy? Można do niego przypisać jedną z funkcji ePower (opcje związane z jasnością lampy),  eTimer (wyłącznik czasowy) albo eView (wybór predefiniowanego trybu wyświetlania), dzięki czemu użytkownik natychmiastowo uzyskuje dostęp do odpowiednich opcji bez konieczności wchodzenia do menu rzutnika.

Epson EH-TW3200 - jeden z najlepszych modeli w tej kategorii cenowejEpson EH-TW3200 - jeden z najlepszych modeli w tej kategorii cenowej
Kontrast projektorów

Jednym z najważniejszych parametrów wpływających na jakość obrazu rzutnika jest współczynnik kontrastu. Im jest on wyższy, tym głębsza czerń, a w ciemnych scenach łatwiej można rozróżnić szczegóły. Zbyt niski kontrast powoduje, że elementy, które powinny być czarne są co najwyżej szare i świecą, co wyraźnie obniża czytelność.  Zwykle najbardziej uciążliwe jest świecenie wspomnianych już czarnych pasów podczas ciemnych scen. Producenci najczęściej podają wartość kontrastu on/off, który oblicza się, dzieląc jasność bieli przez jasność czerni, a jego deklarowana wartość  waha się od 1000:1 (Sony VPL-BW7) do 50 000:1 (AcerH7531D).

Rzeczywiste wartości uzyskane w laboratorium są sporo niższe od deklarowanych, od 557:1 (Sony VPL-BW7) do 6236:1 (Acer H7531D) W niektórych modelach poziom czerni jest sztucznie poprawiany za pomocą mechanizmu dynamicznej przesłony,  przez co redukuje się wielkość strumienia światła wychodzącego  z obiektywu przy wyświetlaniu ciemnych scen. Nie zawsze daje to pożądany skutek, ponieważ przysłona nie jest bezgłośna i widać efekt tzw. pompowania jasności (nagłe nienaturalne zwiększenie jasności obrazu przy zmianie sceny na jasną). Inną metodą pomiaru kontrastu jest test ANSI, w którym mierzy się jasność czarnych i białych pól ułożonych w szachownicę. Tu najlepiej wypadł projektor Optoma HD20LV (233:1), najgorzej Epson EH-TW450 (tylko 95:1), chociaż jego kontrast on/off to aż 5556:1.

 

Głośność projektorów

Wyświetlaniu obrazu przy wykorzystaniu projektora zawsze towarzyszy szum wentylatora chłodzącego lampę. Zwykle ma on akceptowalną głośność, którą można jeszcze obniżyć, przełączając rzutnik w tryb ekonomiczny (niższa jasność i mniejszy pobór energii przez projektor). Podczas pracy w trybie normalnym najbardziej hałaśliwe okazały się modele: Sony VPL-BW7, który emituje hałas o natężeniu aż 41,9 dB, i Epson EH-TW450, którego głośność wynosi 39,5 dB. W tym pierwszym przypadku dźwięk płynący z głośników w czasie cichych scen może zostać zagłuszony przez szum systemu chłodzenia projektora. Najcichszy w trybie standardowym jest BenQ W1000+, generuje hałas o natężeniu zaledwie 31,3 dB, zaś w trybie ekonomicznym Acer H5360 – 26,7 dB.

 

 

Mówiąc o głośności, warto pamiętać, że decybele są jednostką logarytmiczną. W praktyce oznacza to m.in. tyle, że urządzenie uzyskujące wynik o 3 dB wyższy jest tak naprawdę dwa razy głośniejsze!

 

Wyniki testu

Komentarze (156)

 • prawda

  2011-03-19, 08:14

  Utrzymanie takiego dziadostwa sporo kosztuje, szkoda zawracać sobie głowę.Tylko koszt lamp które nie dość że są bardzo słabej jakości to są drogie!!!!!!! Max powinny kosztować 50 zł (lampy metalo-halogenowe) filozofia żadna a cena sztucznie utrzymana zmowa producent ów - na pewno tak!!!

 • xxx

  2011-03-19, 08:25

  ale lampy wytrzymują chyba kilka lat....

 • fankina domoweg

  2011-03-19, 08:27

  mam epsona eh tw3600, polecam, obraz kanałów HD z "n"ki jest niesamowity, testujący zapomnieli napisać o głośności projektorów - moim zdaniem ważny aspekt, natomiast bez sensu skupili sie na głośniczkach stereo 2x1W, epson jest wyjątkowo cichy!!

 • lol

  2011-03-19, 08:43

  1Lampa wytrzymuje 2-3tyś godzin a potem 1000zł minimum za wymianę. 2 Do tego trzeba kino domowe dokupić 3 Do tego trzeba mieć ciemno aby coś widzieć 4. Do tego trzeba mieć kinowy projektor za min 10tyś + ekran za min 1500zł aby mieć obraz podobny do plazmy. Rzutniki do 5tyś służą do rzucania obrazu z kompa na szkoleniach a nie do kina domowego :P

 • konoman

  2011-03-19, 08:45

  Lampy nie wytrzymują kilka lat tylko kilka tysięcy godziny (ok. 3 tys. godzin) projektory nadają się do zorganizowanie sali kinowej w domu aby pochwalić się przed znajomymi. I tyle. Dla ludzi często oglądających imitację świata. Lepszy jest telewizor. Poza tym przy dłuższych seansach z projektorem, szum wentylatora - nawet najcichszy - doprowadza do nerwicy.

 • pat

  2011-03-19, 08:50

  Projektor jest dobry do wyświetlania filmów a nie oglądania telewizji > ZASADNICZA RÓŻNICA - DUZY MINUS TO drogie w eksploatacji lampy oraz hałas z chłodzenia wiatraczkiem co przy cichych scenach filmowych IRYTUJE..

 • reporter

  2011-03-19, 08:50

  Ja osobiście zawiodłem się na BENQ ale serwisie. kilka miesięcy naprawiali mi aparat Foto w końcu go wymienili. Na inny model w którym też padł wyświetlacz. I znowu to samo. Ale co tam kilka miesięcy. Szokiem było to , że gdy wymienili już aparat to wsadzili go do tego samego pudełka nie dając sterownika CD ani kabla do niego. Przestrzegam IXX wiek

 • Woodpecker

  2011-03-19, 08:52

  Cóż. Jakość obrazu testowanych projektorów jest co najwyżej przeciętna. Brak czerni, słaby kontrast i widoczne elementy składowe obrazu - siatka pikseli. Wielkim nieobecnym jest projektor CRT, którego ceny potrafią odstraszać (tak, tak ciągle są produkowane). Kontrast 500000:1 bez dopiska dynamiczny, obraz o rozdzielczości pionowej do 2000 lini, a poziomej powyżej 2400 pikseli. Na ekranie nie widać linii składowych obrazu. Za taki sprzęt trzeba zapłacić kilka tysięcy $, ale projektor będzie służył lata. Trwałość połowiczna lamp to 20 tysięcy godzin. Po tym czasie jasność spada o połowę. Sam używam Sony VPH 1270Q, który może nie powala na kolana rozdzielczością(1280x1024p), ale kontrast, odwzorowanie barw i jakość obrazu zostawiają topowe DLP i LCD daleko z tyłu. HDMI? żaden kłopot. Dziś każde urządzenie można wyposażyć w to złącze, nawet monitor CRT. Nie ma niesety róży bez kolców. Projektor CRT ma jedną zasadniczą wadę - gabaryty. Kto jednak przenosi projektor z miejsca  na miejsce? Raz zainstalowany będzie służyć w jednym miejscu, a kino domowe będzie cieszyć oko widza.

  Pozdrawiam

 • Piotr Z.

  2011-03-19, 09:01

  Podejście firmy Epson do klienta w okresie gwarancyjnym jest skandaliczne. Projektor o wartości 5000 zł wrócił z naprawy z uszkodzoną obudową, niefachowo skręcony - firma EPSON odmawia załatwienia sprawy. Winę - mimo braku uszkodzenia opakowania zrzuca na firmę kurierską. Sprzęt jest niefachowo złożony na poziome 5 latka lub małpy w cyrku. Polecam kupować jakikolwiek inny sprzęt konkurencji.

 • malinka

  2011-03-19, 09:03

  Więc wyjście jest jedno mieć i to i to :) na co dzień tv a w weekendowe wieczory rzutnik :) Nie widzę problemu. Naprawdę super sprawa:) znam to z autopsji .

 • zobacz wszystkie
 • Trwa ładowanie Trwa ładowanie