Tagi: windows 7, 7, windows, sytem operacyjny

Pokażemy jak krok po kroku zainstalować najnowsze "dziecko" firmy Microsoft. Do instalacji systemu Windows 7 służy Kreator Instalacji Windows 7. Jest on pomocny przy dokonywaniu tzw. czystej instalacji, gdy system ma być jedynym systemem operacyjnym na komputerze, przy uaktualnianiu starszego systemu (np. Windows XP lub Windows Vista) do Windows 7 oraz przy instalowaniu Windows 7 obok już zainstalowanego innego systemu Windows. W niniejszym artykule przedstawimy, jak przebiega proces instalacji systemu Windows 7 w przypadku czystej instalacji.

Autor: Mateusz Miciński

 
Nowy Kreator Instalacji systemu Windows 7 został zaczerpnięty z Windows Vista i przy okazji trochę ulepszony. Wymaga on interakcji od użytkownika, dlatego przedstawiamy krok po kroku jak powinna przebiegać instalacja.

Aby zainstalować Windows 7, należy wcześniej upewnić się, że komputer spełnia wymagania sprzętowe:

 • procesor taktowany zegarem 1GHz lub szybszym,
 • 1GB pamięci operacyjnej RAM (lub 2GB w przypadku specjalnej wersji 64-bitowej),
 • 16GB wolnej przestrzeni dyskowej (lub 20GB dla 64-bit),
 • napęd DVD.


Bootowanie z płyty instalacyjnej

Zanim będziemy mogli rozpocząć instalacji systemu, należy odpowiednio ustawić sekwencję rozruchu w BIOS-ie. Włączamy więc komputer, a następnie przechodzimy do tzw. setupu (BIOS-u), naciskając w tym celu jeden z klawiszy F1 lub Delete. Przechodzimy następnie do sekcji Advanced i w funkcji (nazwanej First Boot Device, Boot order lub podobnie) zmieniamy pierwsze urządzenie rozruchowe na napęd CD/DVD. Po tym zabiegu możemy już włożyć płytkę instalacyjną Windows 7 do napędu, zapisać ustawienia BIOS-u i uruchomić ponownie komputer.

Podczas ponownego rozruchu, po przejściu testów POST, wyświetlony zostanie komunikat, informujący, że naciśnięcie dowolnego klawisza spowoduje rozruch z płyty - oczywiście przyciskamy jeden z klawiszy. Po kilku chwilach rozpocznie się ładowanie plików instalacyjnych.

 

 

Zbieranie informacji

Przystępujemy do drugiego kroku instalacji. Wybieramy język systemu, format oraz metodę wprowadzania informacji, a następnie przechodzimy Dalej. W następnym etapie klikamy Zainstaluj teraz. Aby kontynuować, należy przeczytać i zaakceptować umowę licencyjną Akceptuję postanowienia licencyjne. Ponownie wybieramy Dalej. Wskazujemy rodzaj instalacji - klikamy Niestandardowa (zaawansowane).

 

 

Przygotowywanie dysku

W oknie Gdzie chcesz zainstalować system Windows klikamy łącze Opcje dysku (zaawansowane), aby przygotować niesformatowany dysk. Następnie wybieramy jedną z partycji wyświetlanych na liście i klikamy Nowy, w odpowiednie pole wpisujemy rozmiar tworzonej partycji w MB (minimum 16000 MB vide wymagania). Operację zatwierdzamy przyciskiem Zastosuj. W ten sam sposób możemy jeszcze podzielić nieprzydzielony rozmiar na kolejne - dodatkowe partycje, przeznaczone na własne pliki. Po odpowiednim podzieleniu twardego dysku, formatujemy jego partycje, wskazując je po kolei na liście i wybierając łącze Formatuj.
Może się jednak zdarzyć, że na liście nośników nie będą wyświetlane żadne partycje dysku. Jest to jednoznaczne z tym, iż system nie posiada odpowiedniego sterownika. Wkładamy więc dyskietkę bądź płytę ze sterownikiem do napędu i klikamy Załaduj sterownik. Po poprawnym zainstalowaniu urządzenia, możemy przystąpić do podzielenia go na partycje i sformatowania.
Gdy podzieliliśmy już dysk i sformatowaliśmy, przechodzimy do właściwego procesu instalacji - klikamy w tym celu Dalej.

 

 

Instalowanie systemu Windows

Po zakończeniu procesu zbierania informacji możemy wygodnie usiąść i zaparzyć sobie kawę. Instalacja potrwa kilkanaście minut (w zależności od posiadanego sprzętu). Przy tym nie wymagana jest jakakolwiek ingerencja ze strony użytkownika. Instalator najpierw skopiuje pliki na dysk twardy, a następnie zostaną one rozpakowane. Później instalator zainstaluje funkcje oraz aktualizacje. Po tych czynnościach komputer zostanie ponownie uruchomiony.

Komentarze (74)

 • pozdro600

  2009-10-22, 06:28

  popieram przedmówcę! nawet na ślepo klikająco losowo w przyciski w końcu każdemu się uda :D

 • Aneno

  2009-10-22, 07:33

  dziecko to sobie nawet z xp poradzi, tym bardziej z tym

 • ubuntu

  2009-10-22, 07:43

  Instalacja Ubuntu jest prostsza.

 • kkk

  2009-10-22, 07:50

  @ubuntu: chyba cię pogięło, założę się że przynajmniej połowa użytkowników windowsa instalując ubuntu poległaby choćby podczas wyboru partycji - poza tym często się coś wiesza podczas instalcji

 • viściarz

  2009-10-22, 08:26

  no i czym się tak podniecacie? System operacyjny ma umożliwić pracę, a nie żreć zasoby dla samego siebie, siódemka nie powala na kolana, w komputerze z jednordzeniowym Celeronem 3 GHz i 1 GB RAM muli. Jak ktoś nie ma legalnego XP czy Visty to może rozważyć przejście na nowy system, a reszta? Ktoś ją legalnie kupił w polskim sklepie dwa razy drożej niż za granicą?

 • Witcher

  2009-10-22, 09:01

  [cytat_1606]Instrukcja jest wlasnie poto aby pokazac jak banalnie prosta jest instalacja systemu windows 7 i że każdy sobie z nia poradzi. To przecież czysta reklama, nie można mieć za złe autorowi że zmarnowal na to 5 minut.[/cytat_1606]

  Jak zwykle jeden "mądrzejszy" od drugiego sami sfrustrowani fachowcy od siedmiu boleści, jak dla ciebie to takie proste to nie czytaj, mnie sie przyda

 • AM

  2009-10-22, 09:10

  I po zainstalowaniu zaczęły pojawiać się schody, bo brakowało sterowników do urządzeń....

 • samael

  2009-10-22, 09:15

  AM no niestety trzba sobie wejść na neta i pościągać odpowiednie tery do grafiki, dźwięku, itp. jedynie masz stry do kary sieciowej 

 • magneto

  2009-10-22, 09:16

  [cytat_1610]I po zainstalowaniu zaczęły pojawiać się schody, bo brakowało sterowników do urządzeń....[/cytat_1610]
  Bawiłem się win 7 przez kilka miesięcy, rozpoznawał każdy sprzęt, a miałem go na 3 różnych kompach. Chyba że masz jakiś złom z przed 5 lat to się nie dziw że nie rozpoznaje

 • lol'd

  2009-10-22, 09:55

  AM, to pewnie masz archaiczny sprzęt nieistniejących już firm. Mi Siódemka pobrała wszystkie sterowniki przez internet z Windows Update i śmiga wszystko aż miło.

 • zobacz wszystkie
 • Trwa ładowanie Trwa ładowanie