Tagi: 3d, pc, gry, hdmi, hd

Nowe akcesoria i programy umożliwiają oglądanie trójwymiarowych filmów i zdjęć oraz zabawę grami 3D w domowym zaciszu. Kupując odpowiedni sprzęt (w całkiem rozsądnej cenie), uzyskamy efekty niemal jak w kinie. Prawdziwy obraz 3D można jednak uzyskać na komputerze, nie wydając ani grosza!

Edward Krzywy / CHIP.PL

 

Tegoroczne hity filmowe, takie jak „Avatar” i „Alicja w Krainie Czarów”, ogromny sukces kasowy zawdzięczają w dużej mierze wykorzystaniu techniki trójwymiarowej. Po seansie w głowie niejednego widza zrodzi się chęć przeniesienia obrazu przestrzennego do kina domowego. Jednak o ile na dużym ekranie filmy 3D nie są nowością – od lat można oglądać je w kinach IMAX – użytkownicy domowi dopiero teraz zwrócili na siebie uwagę przemysłu multimedialnego.

 

Na drodze do trójwymiarowych przeżyć w domowym salonie stoi jednak kilka przeszkód. W zasadzie dopiero sukces „Avatara” dał impuls do stworzenia nowych standardów domowego kina 3D.

W grudniu ubiegłego roku konsorcjum Blu-Ray zdefiniowało metodę zapisu trójwymiarowego materiału wideo na dyskach optycznych, a w marcu sformułowano specyfikację HDMI 1.4a określającą sposób przesyłania go między urządzeniami. Nowe standardy z reguły wiążą się z koniecznością opracowania nowej generacji zgodnych z nimi urządzeń. Mimo to, chcąc wejść do trójwymiarowego świata, nie musimy wydawać wielu tysięcy złotych na nowy telewizor i odtwarzacz Blu-ray – zamiast tego wykorzystajmy nasz komputer jako podstawę systemu do rozrywki 3D.

 

 

Sterowniki 3D do Windows: Przestrzenny obraz za 0 zł

Trójwymiarowy obraz wykorzystuje nie nową technologię, ale cechy biologiczne człowieka. Nasze lewe oko widzi świat pod nieco innym kątem niż prawe – dopiero mózg łączy te dwa obrazy w jeden, nadając mu głębię. Na podstawie różnic między obrazami widzianymi przez każde z oczu rozpoznaje on, które elementy znajdują się na pierwszym planie, a które w tle. Dzięki temu naturalnemu mechanizmowi jedynym problemem trójwymiarowego kina jest wydajność sprzętu. Obojętnie jaką metodę zastosujemy, zawsze chodzi o przedstawianie widzowi nie jednej, ale dwóch klatek – po jednej na oko. Procesor graficzny musi więc oferować wydajność wystarczającą do przetwarzania dwukrotnie większej liczby klatek na sekundę. Szczególnie obciążające jest renderowanie bądź dekodowanie grafiki w wysokiej rozdzielczości. Nvidia podaje, że najsłabszymi układami zdolnymi do wyświetlania trójwymiarowych filmów są karty z rodziny GeForce 8000, które pojawiły się na rynku pod koniec 2006 roku. Według producenta są one jednak za słabe do odtwarzania dysków Blu-ray 3D – w tym przypadku zalecane są karty GeForce z aktualnie rozwijanej serii 200.

 

 

Chcąc uzyskać możliwie najlepszej jakości obraz 3D, powinniśmy zainwestować także w szybki monitor i zaawansowane okulary. Ale nie jest to konieczne, by cieszyć się trójwymiarowymi efektami! Pewnie wiele osób ma w domu dwukolorowe – zazwyczaj czerwono-cyjanowe – okulary do tzw. obrazów anaglificznych. Często dołączane są one za darmo do gazetek dla dzieci, ewentualnie można je kupić za kilka złotych w różnych sklepach internetowych. Skok do trzeciego wymiaru można wykonać, korzystając z bezpłatnych sterowników 3D do Windows. Użytkownicy kart graficznych Nvidii, począwszy od wspomnianego modelu GeForce 8800 GT, powinni pobrać ze strony firmy sterowniki Nvidia 3D Vision. Kreator przeprowadzi nas przez proces instalacji sterownika. Ważne, by w trakcie instalacji włączyć tryb stereoskopowy, a podczas konfiguracji aktywować opcję »3D Vision Discover«.

Osoby, które mają karty innych producentów lub starsze modele Nvidii, mogą skorzystać ze sterownika iZ3D. Co prawda jest to sterownik monitora, ale bez obaw – nie musimy kupować nowego ekranu. Pamiętajmy, by w kreatorze wybrać komponent »Anaglyph Direct X Driver«. Sterownik iZ3D przewyższa odpowiednik przygotowany przez Nvidię w jednym względzie: obsługuje różne tryby anaglificzne. Jeśli na przykład mamy stare okulary trójwymiarowe z niebieskim i żółtym szkłem, nie musimy kupować opisanych wcześniej czerwono-cyjanowych. Możemy zdecydować, czy sterownik automatycznie włącza się podczas uruchamiania programów wykorzystujących DirectX, czy też aktywowany jest ręcznie bądź pozostaje cały czas wyłączony.

Po instalacji sterowników zakładamy okulary i uruchamiamy wybrany program. W wypadku iZ3D przy pierwszym uruchomieniu pojawiają się opcje konfiguracyjne pozwalające dostosować efekty 3D do indywidualnych potrzeb (m.in. stopień rozsunięcia dwóch obrazów). Oba sterowniki przede wszystkim sprawdzają się przy zabawie grami – listę tytułów, w których efekty wizualne są najlepsze, można znaleźć na stronach: www.nvidia.com/object/3D_Vision_3D_Games.html oraz www.iz3d.com/compatible (na tych stronach są też odsyłacze do pobrania bezpłatnych sterowników). Trzeba przyznać, że w niektórych grach efekty są bardzo sugestywne! Okulary anaglificzne można wykorzystywać też do oglądania na komputerze zdjęć i filmów 3D.

 

 

Okulary 3D: Wysoka jakość w umiarkowanej cenie

Anaglify zapewniają całkiem przyzwoite efekty 3D, ale negatywnie wpływają m.in. na kolorystykę obrazu. Dostępne są rozwiązania pozbawione tej wady. Już od ponad roku można nabyć zestaw pod nazwą Nvidia 3D Vision, który obejmuje okulary przesłonowe wyposażone w matryce LCD zamiast szkieł i sterujący nimi nadajnik. Zestaw taki kosztuje około 600 zł. W czasie gdy na ekranie widoczna jest klatka przeznaczona dla lewego oka, okulary nie przepuszczają światła do prawego oka – i na odwrót. Obraz jest więc przez cały czas oglądany przez widza tylko jednym okiem.

Przesłony są synchronizowane z urządzeniem odtwarzającym za pośrednictwem nadajnika podczerwieni podłączamy do komputera przez złącze USB. Co ważne, nawet kręcąc głową, cały czas widzimy przestrzenny obraz.

 

Zestaw Nvidia 3D Vision składa się z okularów z matrycami LCD naprzemiennie zasłaniającymi oczy oraz nadajnika podczerwieni sterującego pracą okularów.
Nvidia 3D Vision. Cena: ok. 650 zł. Zestaw Nvidia 3D Vision składa się z okularów z matrycami LCD naprzemiennie zasłaniającymi oczy oraz nadajnika podczerwieni sterującego pracą okularów. Nvidia 3D Vision. Cena: ok. 650 zł.

 

Ponieważ okulary z przesłonami wymagają zasilania elektrycznego, wyposażono je w akumulator, co odbija się na ich wadze. Poza tym to właśnie w nich tkwi technika umożliwiająca oglądanie trójwymiarowego obrazu, przez co cena okularów jest wysoka. By nasze okulary działały prawidłowo, przed ich pierwszym użyciem należy naładować akumulator przez gniazdo USB i ponadto należy zachować widoczność między okularami a nadajnikiem.

Do płynnego wyświetlania obrazu wykorzystującego okulary 3D Vision niezbędne jest też zastosowanie monitora lub projektora mogącego w tym samym czasie pokazywać dwukrotnie więcej klatek. Popularne monitory LCD o częstotliwości odświeżania 60 Hz nie wystarczą – trzeba zaopatrzyć się w wyświetlacz działający z częstotliwością 120 Hz. Nasz monitor musi też być bardzo jasny, gdyż okulary przepuszczają tylko część padającego na nie światła. Warto też pamiętać, że oznaczenia na telewizorze 200 Hz nie mają nic wspólnego ze wspomnianymi 120 Hz – dotyczą one wyliczanych klatek pośrednich mających zapewnić płynność ruchu.

Odpowiedni monitor lub projektor podłączamy do karty graficznej przez złącze DVI Dual Link bądź HDMI zapewniające przepustowość odpowiednią do transmisji filmów z płyt Blu-ray 3D. Nowością dedykowaną do standardu Blu-ray 3D jest łącze oznaczone jako HDMI 1.4 (szczegóły w ramce na poprzedniej stronie).

 

Do wyświetlania obrazu 3D konieczna jest częstotliwość odświeżania 120 Hz. Na razie tylko nieliczne monitory LCD oferują odpowiednie parametry obrazu.
Acer GD245HQ. Cena ok. 1400 zł. Do wyświetlania obrazu 3D konieczna jest częstotliwość odświeżania 120 Hz. Na razie tylko nieliczne monitory LCD oferują odpowiednie parametry obrazu. Acer GD245HQ. Cena ok. 1400 zł.

 

Nieporównywalnie tańsze niż okulary migawkowe są okulary polaryzacyjne. Ich wadą jest jednak to, że właściwy efekt uzyskujemy jedynie wtedy, gdy patrzymy na ekran pod właściwym kątem. Kiedy zaczynamy ruszać głową, zauważymy artefakty – obrazy przeznaczone dla drugiego oka. Zarówno okulary, jak i wyświetlacz są zaopatrzone w filtr oddzielający strumienie świetlne skierowane do każdego oka. W komputerach przenośnych z serii Acer Aspire 5738DG – jedynych notebookach wyposażonych w tego typu rozwiązanie – lewe oko widzi jedynie nieparzyste linie ekranu, a prawe – tylko parzyste. Taki system jest podobny do klasycznego przeplotu znanego z telewizorów kineskopowych. W przypadku polaryzacji odpada problem podwojonej liczby klatek, pojawia się jednak inna trudność: rozdzielczość obrazu spada o połowę. Przy rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli każde oko widzi jedynie 1920 x 540 pikseli. Do odtwarzania filmów z płyt Blu-ray 3D w pełnej jakości niezbędny jest zatem monitor lub telewizor zdolny wyświetlać obraz w rozdzielczości 1920 x 2160 punktów.

 

Odtwarzacz: Obsługa Blu-ray 3D możliwa dzięki łatce

Pierwszy film wydany na płycie Blu-ray 3D – animacja „Potwory kontra obcy” – na początku nie będzie dostępny w sprzedaży detalicznej. Jego kopie będą dołączane do odtwarzaczy 3D firmy Samsung o oznaczeniu BD-C6900. W sklepach takie płyty zobaczymy zapewne dopiero latem.

W tym samym czasie pojawi się oprogramowanie umożliwiające odtwarzanie trójwymiarowych filmów na komputerach. Firma CyberLink uczyniła już pierwszy krok, prezentując w marcu nową wersję swojego programu Power DVD 10 Ultra przygotowanego do 3D. Nie umożliwia jednak ona na razie odtwarzania dysków 3D. Funkcja True-Theater 3D zostanie aktywowana przez darmową łatkę, która ma pojawić się wraz z rozpoczęciem sprzedaży dysków Blu-ray 3D. Wtedy pozostanie jedynie wybrać w odpowiednim menu okulary migawkowe jako urządzenie wyjściowe. Firma CyberLink zapewnia, że jej program obsługuje przyspieszenie sprzętowe z użyciem kart zarówno Nvidia, jak i AMD.

Ciekawostką w programie PowerDVD 10 Ultra jest funkcja konwertująca filmy 2D do formatu 3D. Najlepszy efekt można uzyskać w przypadku animacji, ale czasami oglądanie przetworzonych filmów powoduje znaczne zmęczenie wzroku, a nawet bóle głowy. Opisywana funkcja także uaktywni się dopiero wraz z zapowiadaną aktualizacją.

 

PowerDVD to dotychczas jedyny program odtwarzający płyty Blu-ray 3D – funkcja zostanie jednak uaktywniona dopiero przez bezpłatną łatkę dostępną latem.
Power DVD. Cena ok. 350 zł.PowerDVD to dotychczas jedyny program odtwarzający płyty Blu-ray 3D – funkcja zostanie jednak uaktywniona dopiero przez bezpłatną łatkę dostępną latem. Power DVD. Cena ok. 350 zł.

 

Konkurencyjny Corel również planuje wariant 3D swojego programu WinDVD, ale na razie nie zdecydowano, czy aplikacja będzie sprzedawana osobno, czy jedynie w wersji OEM. Prostą i darmową alternatywą, umożliwiającą cieszenie się trójwymiarowym obrazem już teraz, jest odtwarzacz multimedialny dołączany przez firmę Nvidia do okularów 3D – nie obsługuje on jednak dysków w standardzie Blu-ray 3D.

Bez wątpienia 3D w pecetach będzie sporo tańsze niż w sprzęcie zaliczanym do elektroniki konsumenckiej. I co ważne, korzystając z naszych porad, możecie sami bezpłatnie sprawdzić, na ile uzyskiwane efekty się wam podobają.

 

 

Komputer do jako źródło obrazu 3D


Nowe złącze HDMI 1.4

Uzyskanie trójwymiarowego obrazu za pomocą komputera jest proste i tanie. Jeżeli jednak upieramy się przy typowej kombinacji stacjonarnego odtwarzacza płyt i telewizora, wszystko drożeje i komplikuje się. Przyczyną jest rozszerzenie nowego standardu złącza HDMI. Dotychczas dostępne odtwarzacze Blu-ray i telewizory komunikują się przez złącza HDMI 1.3. Natomiast nowe urządzenia 3D mają wykorzystywać do komunikacji między sobą standard HDMI 1.4.

 

Nowe tryby transferu danych

Nowe urządzenia przesyłają odczytany z płyt Blu-ray 3D obraz w postaci tzw. pakietu klatek. W takim pakiecie znajdują się obrazy dla lewego i prawego oka, dlatego wymaga podwójnego pasma. HDMI 1.4 umożliwia przy tym transfer z szybkością 24 lub 25 pakietów na sekundę w rozdzielczości 1080p oraz 50 lub 60 pakietów na sekundę w rozdzielczości 720p.

Pakiety mogą być także wykorzystywane w rozdzielczości 1080i, gdzie stosowany jest tzw. przeplot (naprzemienne wyświetlanie półobrazów). W tym przypadku wszystkie cztery półobrazy oddzielone tzw. obszarami aktywnymi. Amerykański nadawca DirecTV planuje transmisję trójwymiarowego sygnału telewizyjnego przez satelitę właśnie w takim formacie.

 

Problemy z kompatybilnością ze standardem 1.3

Wtyczki i kable HDMI pozostają takie same, jak w specyfikacji 1.3. Zastosowanie pakietów klatek dla filmów 3D zupełnie zmienia jednak postać transmitowanych informacji. Dane o sposobie ich tworzenia są niezrozumiałe dla urządzeń obsługujących jedynie standard HDMI 1.3. Problem pojawia się, jeśli pomiędzy odtwarzaczem a telewizorem chcemy umieścić amplituner przesyłający dźwięk do systemu głośników – nie będzie on w stanie przekazać dalej informacji o obrazie. W tej sytuacji usłyszymy dźwięk, jednak ekran pozostanie czarny. Również z tego powodu nowe odtwarzacze Blu-ray zgodne z technologią 3D są wyposażane w dwa wyjścia HDMI – po jednym w standardzie 1.4 i 1.3. W przypadku niektórych urządzeń z HDMI ma być jednak możliwe ręczne skonfigurowanie przesyłania obrazu 3D.

Komentarze (11)

 • mekjca

  dzisiaj, 07:10:17

  moj komp jest 3d tu macie link http://www.youtube.com/watch?v=JQ6xcUdshD8

 • krzysztof

  2010-07-14, 19:40

  to wszystko ?

 • batyżowiecki

  2010-07-14, 19:58

  No to zaraz. Coś mi tutaj nie gra. Tytuł brzmi: Za darmo uzyskasz efekty 3D na komputerze a tu dowiaduje się ile to muszę wydać na sprzęt aby taki obraz sobie zafundować. Ktoś tu robi z nas durnia i tym ktosiem jest autor artykułu. Bez sensu.

 • aaaeee

  2010-08-04, 21:45

  nie ma nic za darmo, naciągacze i oszusty!

 • maras

  2010-08-17, 18:18

  za darmo to ja tu czytam jakiegos barana, no i nie tak calkiem za darmo przeciez place za neta.

 • billyboy

  2010-08-17, 22:45

  Ten pseudo-artykuł reklamowy jest nie tylko w 3D ale nawet w 4D-CZYLI DO DUPY!!!

 • Sonic

  2010-08-17, 23:53

  Najpierw przeczytajcie cały tekst a potem komentujcie ; )

 • mc_

  2010-08-18, 00:46

  kupa nie pomoc ,, szukam i nic na nvidi też w prost nic nie napisane ,,, dajcie linki i co zrobić patafiany

 • analfabeta

  2011-02-10, 20:22

  ten link do kompa 3d raczej nic nie pokazuje rze w 3d tylko rze ktosjest zminiaczony na pumkcie chłodzenia a rzeby uzyskać 3d za darmo czeba wejść na strone nvidji ściągnąc sobie sterowniki z działu ze sterownikano  do 3d vision i zainstalowac dla odularów discovery to sa zwykłe okulary niebiesko-czerwone i tyle 90% gier to opsługuje bez problemów z filmami jest jusz gorzej 

  (sorka za błędy ale mam papier na to)

 • luk

  2011-12-04, 18:32

  Piszę autor że trzeba mieć lcd z odświeżaniem minimum 120 hz , tak jest ale ceny ich są wysokie . Dlatego zaopatrzcie sie w stary monitor crt one miały odświeżania nawet 160 hz , tyle że nie przy każdej rozdzielczości . No i pozostaje kwestia grafiki by pograć w starsze tytuły to każda karta nawet z integrowana sobie poradzi ,ale tylko nvidie ( niewiem czy ATI też udostępnia tą opcję) . Co do okularów ceny od 5 zł do około 600 zł .

 • zobacz wszystkie
 • Trwa ładowanie Trwa ładowanie