Tagi: smartfon, laptop, kradzież, bezpieczeństwo, telefon


Zlokalizuj złodzieja na mapie, zrób mu zdjęcie, sprawdź co przeglądał i złóż niespodziewaną wizytę.

Stanisław Kruk/ CHIP.PLKtoś podprowadził twój świeżo kupiony komputer lub wymarzony smartfon z Androidem?

 

No cóż, możesz mieć nadzieję że był mu bardziej potrzebny niż tobie i że dobra karma kiedyś wróci. Możesz także zainstalować oprogramowanie, które pozwoli odzyskać sprzęt w dosyć szybki tempie. Jak to możliwe?

Większość nowoczesnych urządzeń ma możliwość geolokalizacji. W przypadku telefonu jest to najprostsza czynność, bowiem są one wyposażone zarówno w GPS, jak i kontroler Wi-Fi. Komputery przenośne do lokalizacji wykorzystają wprawdzie tylko Wi-Fi, ale wspomagają się kamerą zamontowaną na matrycy. Dzięki temu w kilka chwil będziemy mieli piękny portret złodzieja.

 

 

Sens używania tego typu programów udowodnił blog This Guy Has My MacBook. W marcu tego roku autorowi ukradziono MacBooka, którego udało się odzyskać dzięki aplikacji Hidden. Bez wątpienia pomogły w tym zdjęcia złodzieja, które otrzymał prawowity właściciel komputera.
My zajmiemy się aplikacją Prey, której zasada działania jest bardzo zbliżona do Hidden, z tym że program dostępny jest na wszystkie komputery – od Windows, przez Ubuntu, aż po Mac OS X. Prey potrafi także lokalizować telefony z Androidem. Co z wersją na iPhone? Autorzy zapowiadają, że prace są w toku.

Aplikacja Prey jest darmowa i ma otwarte źródła. W wersji podstawowej jest darmowa, aczkolwiek można wykupić opcję płatną, która ma większe możliwości. Jednak nawet te podstawowe wystarczą, aby w razie problemu dosyć szybko zlokalizować własny sprzęt. Program pobieramy ze strony preyproject.com/download. Po jego zainstalowaniu i uruchomieniu zobaczycie poniższe okno.

 

 

Klikamy Next i wybieramy zalecaną formę konfiguracji potwierdzając to jeszcze raz przyciskiem Next. Musimy podać adres e-mail, na który przyjdzie potwierdzenie rejestracji. W naszym przypadku mail potwierdzający szedł kilkanaście minut, więc nie należy się stresować klikając intensywnie przycisk odśwież w skrzynce pocztowej.

Następnie jeszcze raz uruchamiamy Prey Configurator tym razem wybierając opcję Manager Prey settings. Tam zaznaczamy opcje Wifi autoconnect, Enable guest account oraz Extended headers co pozwoli szybciej zlokalizować skradziony komputer. Program standardowo będzie działał w tle, jako usługa Windows. Oznacza to, że Prey jest nie do wykrycia przez średnio ogarniętego człowieka, jakim jest złodziej.

Kolejnym krokiem jest zalogowanie się na stronie panel.preyproject.com, która daje kontrolę nad komputerem z aplikacją Prey. Można tam włączyć zaginięcie urządzenia, dzięki czemu chwilę później powinny dotrzeć pierwsze raporty mówiące o nowym miejscu pobytu. Warto zaznaczyć opcje Get active connections, Get nearby Wifi hotspots oraz Trace route, które mogą być nieocenione w przypadku ewentualnych poszukiwań.

Program może również wykonywać określone czynności, czyli zablokować skradziony komputer lub uruchomić alarm, który wprowadzi złodzieja w lekką konsternację. Jednak równie dobrze można je pozostawić wyłączone składając nowemu posiadaczowi niespodziewaną wizytę.
Zanim zaczniecie używać aplikacji Prey warto zapoznać się z poniższym filmikiem przygotowanym przez twórców. Pokazuje on zasadę działania programu oraz pozwala na szybkie poznanie jego podstawowych opcji.

 

Jak odzyskać skradzioną komórkę lub laptopa

Uważaj na kradzież z bankomatów!

Komentarze (36)

 • Czytelnik

  2011-11-06, 07:51

  Zlozdziej mieszka w bloku. Blok ma 30 mieszkan. Nic mi nie pomoze lokalizacja. Nawet policja nic nie poradzi.

 • asderfgthj

  2011-11-06, 07:57

  Gdybym został właścicielem takiego kompa zacząłbym od formatu. I co!!!

 • gosc

  2011-11-06, 08:11

  sranie w banie. ktoś kto ukradnie telefon czy komputer to pierwszą rzeczą, jaką robi to format..

 • 2011-11-06, 08:41

  nie koniecznie. jak ktoś by ukradł komputer chciałby pewnie sprawdzić co na nim jest.

  Problem w tym że o ile telefon jest prawie cały czas podłączony do sieci komórkowej to o tyle problem jest z laptopem który nie musi być podłączony do internetu i wtedy d...a.

  Choć aplikacja daje na pewno dodatkowe szanse na odzyskanie sprzętu w przypadku kradzieży. g

 • Usa

  2011-11-06, 08:49

  Co ci da formatowanie skoro predzej czy puzniej bedziesz sie musial polaczyc z internetem wteczas to APPLE zainstaluje oprogramowanie ponownie macbook wprawdzie ma opcje na zainstalowanie Windows ale iPhon musi miec kontakt z itunes.

 • darmo_umarlo

  2011-11-06, 08:49

  a co ma z tego autor programu w przypadku gdy uzywamy darmowej wersji a komputer nie jest skradziony? Jak na moj gust to jest to spyware instalowany za nasza zgoda i wiedza. Zbiera sobie bez naszej wiedzy dane o nas: jakie strony odwiedzalismy (i na tej podstawie okresla co lubimy etc.) jak wygladamy(w koncu moze zrobic zdjecie zlodziejowi kamerka bez jego wiedzy wiec czemu nie nam), pewnie moze rownie dobrze wysylac do siebie jakikolwiek plik z naszego komputera lub zrobic z naszego laptoka czy smartphona "zombie" do wysylania spamu. Oczywiscie oficjalnie nic nie robi dopoki nie zaznaczymy opcji ze nasze cudenko zostalo skradzione ale kto by go tam wiedzial...

 • Harry

  2011-11-06, 08:57

  Uniwersytet Magii i Czarodziejstwa - www.umic.xaa.pl - ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW!

 • ~bbfan

  2011-11-06, 09:30

  Blackberry już od dawna ma swoje BB Protect, gdzie nie tylko można zlokalizować telefon, ale także zdalnie zrobić kopię danych, format, uruchomić mega głośny alarm, wyświetlić komunikat dla złodzieja na ekranie.

 • Agent Tomek

  2011-11-06, 10:06

  tia... montuj sobie program do inwigilacji :) dobrowolnie :D

 • ~Marcin~

  2011-11-06, 10:07

  trzeba sprobowac pisza ci ludzie wszystko na nie jak ktos szuka to znajdzie trzeba sprobowac pozdrowienia

 • zobacz wszystkie
 • Trwa ładowanie Trwa ładowanie