Tagi: retusz, photoshop, clone stamp tool

Powracamy do tematyki retuszu zdjęć. Masz fajne fotografie, na których ktoś w drugim planie niszczy całą kompozycję? Jakiś niechciany "mistrz" drugiego planu wszedł prosto w kadr? Wymaż go.

Jan Wilczek

 

Ten krótki poradnik poświęcimy korzystaniu z narzędzia Clone Stamp Tool w programie Adobe Photoshop. Jak widać na poniższym zdjęciu, młoda para zdecydowanie lepiej wyglądałaby, gdyby nie towarzyszyła jej dziewczynka z aparatem.

Zaczynamy od oznaczenia fragmentu do retuszu za pomocą narzędzia Pen Tool.

Oznaczamy całą postać, wyraźnie odcinając ją od panny młodej.

Trzymając wciśnięty klawisz CTRL, klikamy na warstwę z zaznaczeniem w przyborniku warstw. Kasujemy warstwę. Zostaje wyłącznie zaznaczenie.

Teraz wybieramy narzędzie Clone Stamp Tool. W miejscu, gdzie znajduje się element tła, trzymając wciśnięty klawisz ALT pobieramy próbkę, a następnie za pomocą pędzla o łagodnej krawędzi nanosimy ją niżej. I tak robimy aż do wymazania drugiego planu. Pobierajcie próbki z różnych miejsc wokół postaci, aby uzyskać bardziej realistyczny efekt.

Kiedy już skończymy retusz, możemy podnieść krzywe dla ładniejszych kolorów.

A także dodać nieco ostrości.

A oto efekt pracy:

 


InternetMaker.pl
Na stronie przeczytasz wszystko płatnych stronach WWW. Czy można na nich zarobić? A może lepiej skorzystać z artykułów sponsorowanych lub wstawić reklamy kontekstowe.

W seriwise internetmaker.pl przeczytasz o marketingu szeptanym (http://www.internetmaker.pl/artykul/6523,1,marketing_szeptany.html)

Komentarze (26)

 • tojefajne

  2010-03-15, 06:37

  jak ja widzę niechcianą postać w kadrze, to mówię do niej: odejdź niechciana postacio z kadru bo Cię wyfotoszopuje mniej potem roboty. a zdjęcia ślubne to jakaś masakra skoro w ciągu 5 lat i tak się rozwiedzie ok. 200-300 tysięcy par.

 • pawel

  2010-03-15, 07:07

  [cytat_4580]jak ja widzę niechcianą postać w kadrze, to mówię do niej: odejdź niechciana postacio z kadru bo Cię wyfotoszopuje mniej potem roboty. a zdjęcia ślubne to jakaś masakra skoro w ciągu 5 lat i tak się rozwiedzie ok. 200-300 tysięcy par.[/cytat_4580]
  Mistrz Ciętej Riposty! :)

 • antyLipiarz

  2010-03-15, 07:21

  wykonanie katastrofalne, rozmyte miejsce po usuniętej postaci. Widać słabą znajomość narzędzi retuszerskich. Należałoby się zastanowić przed opublikowaniem tak słabej pracy.

 • Agatka IIIb SP

  2010-03-15, 08:11

  Super poradnik, jak wrócę ze szkoły pobiegnę do sklepu i kupię sobie PS-a. Tata mi da na ten sofcik, to sobie piegi usunę albo pana Marka ze zdjęcia bo na jednym mamusię za pośladek trzyma.

 • Hegemon

  2010-03-15, 08:30

  Czytelnik: dla czego od razu do piractwa? Jak kogoś nie stać na zakupu Photoshop'a ma całkiem sporą ilość dużo tańszych a nie mniej użytecznych alternatywnych programów do wyboru. Narzędzia do klonowania i maskowania obszaru ma praktycznie każdy inny program do obróbki fotograficznej - chociażby ACDSee Pro 3.0 (170$), Corel PanitShopPro (230zł) czy Zoner Photo Studio 12 (99$). I jakoś nie wierzę, że jeżeli ktoś z fotografowania żyje i zainwestował w puszkę i słoiki często kilkadziesiąt tysięcy złotych (przecież nie robi fotek ślubnych małpką za 100 złotych) nie może sobie pozwolić na wydanie paru stów na oprogramowanie. Poza tym użytkowanie photoshop'a jedynie do obróbki zdjęć przypomina używanie ciągnika siodłowego z naczepą celem przejażdżek do kiosku po gazetę...

 • Leser

  2010-03-15, 08:43

  Zgadzam się  w pełni z Hegemonem. Większość komentarzy ma negatywne zabarwienie,bo ludzie wypowiadają sie na podstawie własnego podwórka.Moim zdaniem
  każda dobra informacja w dziedzinie Fotografii może przekonać nowych adeptów do rozwijania pasjii.

 • Dempsey

  2010-03-15, 08:45

  Hegemon... a darmowego GIMP'a nie zaproponowałeś.

 • Hegemon

  2010-03-15, 09:12

  Dempsey: sorki, ale darmowy GIMP byłby fajny, gdyby ktoś zabrał się za zrobienie porządku w interfejsie. To jest taka kaszana, że ciężko się połapać co gdzie i jak. Wyglada to tak, jakby tworzyło ten program kilkuset ludzi, którzy kompletnie nie potrafią się ze sobą porozumieć. Poza tym - ACDSee czy Zoner potrafią obsłużyć RAW'y - GIMP - nie. Nie wspominając o obsłudze EXIF - wiem, że są wtyczki do RAW i EXIF, ale chyba nie o to chodzi, żeby życie spędzać na szukaniu wtyczek i czytaniu każdego forum internetowego poświęconego tej aplikacji. .

 • fotograf

  2010-03-15, 09:16

  Jak usunąć postać ... wydać 700 euro na CS4 :) a nie lepiej zrobić poprawne zdjęcie? Skoro się idzie na plener to nie zabiera się "małpkowych fotografów".

 • kiki

  2010-03-15, 09:41

  Uważam, że ten poradnik nie jest taki zły. Jak będzie się samemu korygować, to zrobi się to staranniej i będzie dobrze. Kwestia podejścia do tematu. Sam obrabiam zdjęcia w PS i niestety, ale często trzeba poświęcić więcej czasu na usunięciu postaci niż ukazane w materiale. Jednak jest to realne do zrobienia. Nie możecie tylko negatywnie oceniać form podpowiedzi.

 • zobacz wszystkie
 • Trwa ładowanie Trwa ładowanie