Tagi: uaktualnienie, windows 7, windows, 7, vista

Microsoft, wprowadzając na rynek nowe wersje systemu, zawsze pamięta o użytkownikach starszych wersji, umożliwiając im bezproblemową przesiadkę na nowszy Windows.  Uaktualnienie z Windows Vista do Windows 7 nie powinno stworzyć nam żadnych trudności, czy nawet z Windows 7 do ... Windows 7! Prawda, że dziwnie to stwierdzenie brzmi? Otóż w każdej chwili właściciele systemu Windows 7 w uboższych edycjach mogą przeprowadzić uaktualnienie do najbardziej bogatej wersji - Windows 7 Ultimate. W tym artykule przedstawimy zagadnienia związane z uaktualnianiem oraz migracją. Wytłumaczymy, czym te dwa procesy się różnią, z jakich systemów możemy przejść na Windows 7, a także dowiemy się w jaki sposób radzić sobie z problemami, które mogą powstać podczas uaktualniania.

Autor: Mateusz Miciński

 
Uaktualniamy czy migrujemy?

Nie, nie! To nie to samo! Uaktualnienie możliwe jest z poprzedniej wersji systemu, a mianowicie Windows Vista, i przebiega jedynie w oknie instalatora, który sam zapewni poprawny proces przesiadki do nowego OS-u, zachowując przy tym ustawienia systemu, aplikacji, i inne dane zgromadzone w Windows Vista. Przesiadka ze starszych systemów Microsoftu, przykładowo z Windows XP nie jest już tak prosta, bowiem niemożliwe jest przeprowadzenie uaktualnienia. Zmuszeni jesteśmy dokonać migracji, przy której trzeba nieco więcej pracy. Ale tak naprawdę nie jest to nic trudnego, dlatego też w artykułach Z Windows XP do Windows 7 - jak? oraz Z Windows Vista do Windows 7 - jak? krok po kroku dokładnie opisaliśmy przebieg obu procedur. Zanim jednak podejmiemy decyzję, czy przeprowadzić migrację, czy uaktualnienie, zapoznajmy się z poniższą tabelą, która przedstawia możliwości przesiadek z różnych wersji systemów do Windows 7.

 

 

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, dokonanie uaktualnienia z Windows Vista do Windows 7 nie powinno przysporzyć trudności, w przypadku pozostałych wersji Windows, nawet rozwojowych edycji Windows 7, możliwe jest jedynie dokonanie migracji. Natomiast w przypadku przesiadki z bogatszej wersji Windows Vista do uboższej Windows 7, uaktualnienie także nie jest wykonywalne. Warto o tym pamiętać, w szczególności, gdy uznaliśmy, że bogata w funkcje wersja Windows Vista Ultimate nie będzie nam już potrzebna i w zupełności wystarczy edycja do użytku domowego Windows 7 Home Premium. Także użytkownicy testowych edycji Siódemki, jak i posiadacze wysłużonych XP-eków, czy nawet systemów z poprzedniej epoki (z linii 9x), muszą przygotować się na migrację.

 

Łatwy transfer? Nic prostszego!

Narzędzie Windows Easy Transfer pozwala w przystępny sposób przeprowadzić migrację danych, ustawień i niektórych programów. Wystarczy po zainstalowaniu systemu Windows 7, w menu Start odszukać Łatwy transfer w systemie Windows, następnie na starym komputerze (bądź systemie) z płyty instalacyjnej zainstalować wspomniane narzędzie, i za pomocą łatwego w użyciu kreatora przetransferować dane ze starego systemu do nowego. Trzeba jednak zaznaczyć, że na starsze systemy nie jest dostępne narzędzie dla polskiej lokalizacji, ale tak jak wspomnieliśmy przed chwilą, można je uruchomić z płyty instalacyjnej Windows.

 

 

Gotowość na Upgrade!

Czy przeprowadzając uaktualnienie z Windows Vista do Windows 7 nie napotkamy problemów? Czy wszystkie dane zostaną zachowane? Nie utracimy ważnych e-maili i dokumentów? Sprzęt i programy będą kompatybilne? Aby poznać odpowiedzi na te pytania wystarczy na starszym systemie zainstalować i uruchomić Doradcę Uaktualnienia Windows 7.

Komentarze (10)