Tagi: chrome, google, dodatki, przeglądarka, rozszerzenia

Chrome to potężna przeglądarka, jednak większość zaawansowanych opcji jest ukryta i domyślnie wyłączona. Oto krótki poradnik jak zwiększyć funkcjonalność i wydajność przeglądarki Google.

Autor: Piotr Lisowski/Chip.pl

 

 

Najważniejszą tajemnicą Google Chrome jest about:flags. Są tam ukryte przeróżne dodatkowe opcje, które można uruchomić jednym kliknięciem. Aby dostać się do nich wystarczy w pasku adresu wpisać wspomniane about:flags i nacisnąć enter.

Chrome 9.0 ma także zupełnie nowe okno preferencji. Zostało ono znacznie przeprojektowane. Po pierwsze uruchamia się w nowej karcie, jest dużo bardziej czytelne i zostało zaopatrzone w... wyszukiwarkę! To bardzo wygodne rozwiązanie.

Aby je aktywować wystarczy w about:flags włączyć funkcję "Ustawienia na kartach" i uruchomić ponownie przeglądarkę. Od teraz gdy klikniemy w symbol klucza i wybierzemy "Opcje" naszym oczom ukaże się następujące okno.

 

Instant Search to prawdziwe przyspieszenie w Google Chrome 9.0. Instant Search to prawdziwe przyspieszenie w Google Chrome 9.0.

 

Gdy już tam jesteśmy wypada włączyć funkcję Instant Search. Jest to moim zdaniem najbardziej istotna funkcja Chrome 9 – oczywiście domyślnie wyłączona. Aby ją aktywować wystarczy zaznaczyć "Włącz wyszukiwanie w przeglądarce...".

Od tego momentu, gdy wprowadzamy tekst w pasek adresu przeglądarka będzie automatycznie ładowała stronę, lub wyniki wyszukiwania. Dzięki temu stronę, lub wyniki Google zobaczymy zanim zakończymy wprowadzanie tekstu. Brzmi dziwnie? Być może, ale działa wyśmienicie. Po włączeniu tej funkcji możesz zacząć się zastanawiać w jaki sposób radziłeś sobie bez niej do tej pory ;)

 

 

Kolejną ciekawą funkcja w about:flags są karty boczne. Zamiast na górze, wyświetlają się na boku ekranu. To znakomite rozwiązanie dla posiadaczy ekranów panoramicznych. Ponadto w pionowym pasku pomieścimy dużo więcej otwartych kart.

Aby uruchomić funkcję kart wystarczy zaznaczyć opcję "Karty boczne". Następnie prawym przyciskiem myszy klikamy na kartach i wybieramy "Użyj kart bocznych". Efekt prezentuje się następująco.

 

Zakładki boczne to idealne rozwiązanie do monitorów panoramicznych. Zakładki boczne to idealne rozwiązanie do monitorów panoramicznych.

 

Kolejną istotną zmianą w Chrome dla Windows jest uruchomienie pełnej akceleracji GPU, czyli wykorzystanie możliwości karty graficznej. Oczywiście ta funkcja domyślnie jest wyłączona. Aby ją uruchomić wchodzimy w about:flags i klikamy "Włącz" przy poniższych opcjach. Na samym dole pojawia się przycisk "Uruchom ponownie teraz", który musimy kliknąć.

 

Akcelerację GPU trzeba włączyć ręcznie w ukrytych ustawieniach Chrome.Akcelerację GPU trzeba włączyć ręcznie w ukrytych ustawieniach Chrome.

 

Test FishIE Tank potwierdza, że akceleracja GPU działa całkiem nieźle. Test ustawiliśmy na wyświetlenie 1000 rybek, czyli maksimum. Przy wyłączonej obsłudze grafiki wynik był bardzo słaby – zaledwie 3 fps. Po uruchomieniu i zrestartowaniu przeglądarki wzrósł aż do 15 fps.

Ten wynik mógłby być jeszcze lepszy, lecz mój redakcyjny komputer został zaopatrzony w niezbyt wydajną kartę graficzną – Radeon HD 3470.

 

FishIE Tank zanotował aż 5-krotne przyspieszenie po włączeniu obsługi GPU.FishIE Tank zanotował aż 5-krotne przyspieszenie po włączeniu obsługi GPU.

 

Także GUIMark2 zwiększył liczbę wyświetlanych klatek. Z 30 do 35 fps.

GUIMark2 (Game Test) również wykorzystał moc procesora graficznego.GUIMark2 (Game Test) również wykorzystał moc procesora graficznego.

 

Na koniec ogólny test Peacekeeper, gdzie włączenie GPU nie powinno mieć większego znaczenia. Jak się okazuje – także tutaj są niewielkie różnice w wydajności.

Futuremark Peacekeeper też nieznacznie przyspieszył po włączeniu obsługi GPU.Futuremark Peacekeeper też nieznacznie przyspieszył po włączeniu obsługi GPU.

Komentarze (3)

 • iza duże piersi

  2011-04-25, 09:32

  Testy testami a mój chrom po włączeniu tych opcji ładuje strony dłużej niż z wyłączoną akceleracją sprzętową...

 • dziki mis

  2011-09-01, 21:05

  bajerowac jak widac kazdy potrafi... widac potrafi się obrabiać obrazki

 • Herf-Life

  2012-02-18, 16:36

  tak naprawdę wystarczyło mi zainstalowanie dodatku AdBlock, wtedy przeglądanie stron staje się szybsze i bez reklam

 • zobacz wszystkie
 • Trwa ładowanie Trwa ładowanie