Tagi: chrome os, google, system operacyjny, chrome

Premiera systemu operacyjnego Chrome OS wywołała wielką burzę wśród użytkowników. Chcesz samemu przekonać się, co reprezentuje sobą system Google'a? Zobacz jak to zrobić.

Autor: Marcin Chmielewski

Jeszcze go nie ma, a już podzielił opinie użytkowników i ekspertów. Niektórzy uważają, że jest genialnym rozwiązaniem dla netbooków, inni zaś twierdzą, że nie ma szans w walce z obecnym już na rynku Windows 7. Mowa oczywiście o najnowszym systemie Google'a - Chrome OS. Chociaż oficjalnie firma z Mountain View nie udostępniła kompletnego systemu, to można już go pobrać i wypróbować. Jak to zrobić?

Dzięki temu, że system jest całkowicie open-source'owy, a Google już udostępniło kod, można go skompilować i uruchomić na maszynie wirtualnej, czy to PC-ta z Windowsem lub Linuksem, czy też Maka z Mac OS X. Co ważne, wszystko to można wykonać za darmo, w około 40 minut.

 

Co będzie potrzebne?

 • darmowe konto w serwisie GDGT lub program obsługujący sieć BitTorrent
 • darmowa maszyna wirtualna VirtualBox, działająca zarówno w środowisku Windows, Mac OS X, jak i Linux
 • odrobina wolnego czasu i przede wszystkim chęci

Najpierw kilka drobnych uwag - nie pochwalam pobierania czegokolwiek z torrentów. Jeśli jednak się zdecydujesz, musisz liczyć się z jednoczesnym pobraniem jakiegoś robaka lub wirusa. Druga sprawa jest taka, że prawdopodobnie nie uświadczysz większości z zapowiadanych "wielkich rzeczy" przez Google, jak na przykład ładowania w magiczne 7 sekund - z uwagi na konieczność odpalenia systemu w maszynie wirtualnej.

 

Zaczynamy

Na początek musimy pobrać obraz Chrome OS. W tym celu trzeba pobrać ten plik (torrent) lub odwiedzić serwis GDGT, skąd pobierzemy obraz systemu. Wersja torrentowa występuje w formacie .BZ2 - Mac OS X powinien poradzić sobie z wypakowaniem plików automatycznie, jednak użytkownicy Windows będą potrzebowali odpowiedniego narzędzia, jak Win RAR. Użytkownicy chcący uniknąć zagrożeń wirusami i robakami, mogą pobrać obraz z GDGT. Po wejściu na stronę trzeba kliknąć "Create an account", wypełnić wymagane pola i zakończyć rejestrację. Witryna prześle link aktywacyjny na podany przez ciebie adres, w który trzeba kliknąć. Następnie klikamy trzy razy "next step" i gotowe. Możemy pobrać już Chrome OS. Plik waży 313 MB, więc może pobierać się dość długo, w zależności od szybkości łącza. U mnie trwało to 10 minut. Następnie musimy go wypakować.

Jak już to zrobimy, zabieramy się za pobranie odpowiedniej wersji VirtualBox - w zależności od używanego przez ciebie systemu operacyjnego. Pobierz maszynę z tej strony i zainstaluj (kilka razy trzeba kliknąć "next" - uwaga, w czasie instalacji, VirtualBox odetnie nas od Sieci, więc nie martw się, jeśli Twój komunikator na chwilę przestanie działać). Wersja dla platformy Windows waży 69 MB, ale pobiera się ją dosyć szybko - u mnie 2 minuty. Po instalacji i zarejestrowaniu (można również pominąć rejestrację), otrzymamy taki oto ekran powitalny widoczny niżej.


 

Klikamy przycisk "Nowa" w lewym górnym rogu, aby stworzyć nową maszynę wirtualną. Teraz przejdźmy przez kreator tworzenia. Klikamy "Dalej>" i wpisujemy nazwę (obojętnie jaką - ja wpisałem Chrome OS), a następnie wybieramy platformę, na jakiej pracujemy - VirtualBox powinien domyślnie wybrać odpowiedni system. Klikamy dalej. Teraz musimy określić, jak dużo pamięci operacyjnej przeznaczymy dla maszyny wirtualnej - im więcej, tym lepiej, jednak należy pamiętać, że jeśli wybierzemy zbyt dużo, nasz rzeczywisty komputer może stać się niestabilny. Najlepiej zatem pozostawić "zalecany rozmiar pamięci".


 

Następnie otrzymamy taki ekran. Zaznaczamy opcje, tak jak widać na zdjęciu i klikamy w ikonkę z żółtym folderem.


Komentarze (12)

 • RRRrrr

  2009-12-16, 14:59

  No dobra wpisuje login i hasło i bum pola się czyszczą, a ja się nie loguję, wtf ?

 • M

  2009-12-16, 15:46

  mam ten sam problem nie chce się zalogować, wyskakuje że nie mam połączenia z siecią a logowanie offline nie powiodło się:/

 • fffff

  2009-12-16, 16:35

  u mnie to samo, też mam problem z zalogowaniem

 • Pablo

  2009-12-16, 16:36

  Potwierdzam, ten sam problem z siecią...

 • Kalcifer

  2009-12-16, 16:56

  Kombinowałem na wszystkie znane mi sposoby i faktycznie nie mozna sie zalogować - brak podłączenia do sieci :( - może ktoś bardziej pokombinuje i cosik jednak z tego będzie.

 • btonga

  2009-12-16, 16:59

  u mnie logowanie się powiodło ale za to nie mogę ściągać ponieważ jest komunikat, że moje konto nie zostało jeszcze zweryfikowane pomimo, że zrobiłem to już dwa razy

 • Kalcifer

  2009-12-16, 17:12

  Udało się - poszperałem troszku na zagranicznych forach i udąło mi się znaleźć działający login i pass do chromium os

  user: mark
  pass: chromeos

  życzę udanych testów :)

 • Vista

  2009-12-16, 17:32

  Nooo jasne, a najlepsze jest pod koniec filmiku na http://www.youtube.com/watch?v=mTFfl7AjNfI&feature=player_embedded. Koleś porysował sobie wykresy jak to jest z uruchomieniem OSa np Windy i jak z Googlem. Oczywiście gugel na wykresach jest cudowny, a na samym końcu szanowny pan wciska przycisk na lapku i system startuje w 4 sek. Polać się można, koleś wybudził z uśpienia i wali w głąba. Kolejny system dla lamerów jak Linux

 • Artonuscor

  2009-12-16, 18:08

  Też mam problemy z połączeniem. nie wykrywa mi sieci a to dlatego że ponoć VB nie może korzystać z karty Wifi. macie jakiś pomysł jak zarazić temu??

 • gugiel

  2009-12-16, 20:41

  Ja też się nie zalogowałem na swoje konto. Tak samo miałem problem z siecią ... ale ... ;) wpisz login chronos i kliknij dwa razy enter ... pozdrawiam

 • zobacz wszystkie
 • Trwa ładowanie Trwa ładowanie