Tagi: wifi, wi-fi, sieć, ruter, wlan

Jeśli waszej sieci WLAN brakuje mocy, pokażemy, jak skierować fale radiowe we właściwą stronę.

Autor: Jan Leopolski, Andrzej Pająk
Źródło: CHIP Online

 

Sieci bezprzewodowe to bardzo wygodne rozwiązanie, ale często miejsce podłączenia telefonu determinuje lokalizację rutera WLAN. Dla większości użytkowników oznacza to, że nadawane strumieniowo multimedia, ściągane pliki i sygnał radia internetowego muszą przebijać się przez ścianę.

W zależności od budowy, przeszkody mogą przytłumić fale radiowe do tego stopnia, że radiowa sieć – zamiast ułatwiać życie – jest źródłem frustracji. By rozwiązać problem z radiową siecią w najprostszy sposób, nabywamy wzmacniacz WLAN, jednak jego cena (przynajmniej 2000 zł) skłania raczej do szukania rozwiązań alternatywnych. 


Granice sukcesu wyznacza fizyka

Po WLAN-origami nie należy spodziewać się cudów. Jeśli ruter i drugie urządzenie WLAN wzajemnie się „widzą”, to korzyści z majsterkowania trudno będzie dostrzec. Inaczej sprawy się mają, jeśli na jakość połączenia WLAN wpływa jedna bądź kilka ścian. W tym przypadku zwierciadło paraboliczne może dodać sygnałowi tę brakującą odrobinę mocy, która sprawi, że domowa sieć WLAN, zamiast frustrować, zacznie nas wreszcie satysfakcjonować. Koszty zwierciadła są tak niskie, że osoby skarżące się na niedoskonałość sieci powinny podjąć tę próbę. Użytkownicy korzystający z wielu urządzeń WLAN w standardzie 802.11n powinni jednak zrezygnować z zastosowania zwierciadła. Rutery N wykorzystują wieloantenową transmisję sygnału (MIMO), która sama poprawia jakość połączenia. Reflektor – przez swoje silnie ukierunkowujące sygnał działanie – mógłby zepsuć ten pozytywny efekt. Szablon w formacie PDF możecie pobrać tutaj.

1. Wysokie częstotliwości – niskie nakłady
Arkusz papieru, folia aluminiowa, klej, nóż do wykładzin i ta instrukcja – to wszystko, co będzie potrzebne do rozwiązania problemów z połączeniami w naszej domowej sieci WLAN.1. Wysokie częstotliwości – niskie nakłady Arkusz papieru, folia aluminiowa, klej, nóż do wykładzin i ta instrukcja – to wszystko, co będzie potrzebne do rozwiązania problemów z połączeniami w naszej domowej sieci WLAN.

 

2. Dokładne cięcie – łatwiejsze składanie

Zaczynamy od otworzenia pliku PDF z szablonem do wydrukowania . Drukujemy dokument, najlepiej na arkuszu stabilnego papieru. Sprawdzamy, czy ramka kontrolna miała kształt kwadratowy, i wycinamy z kartonu obie części parabolicznego reflektora.

 2. Dokładne cięcie – łatwiejsze składanie Zaczynamy od otworzenia pliku PDF z szablonem do wydrukowania . Drukujemy dokument, najlepiej na arkuszu stabilnego papieru. Sprawdzamy, czy ramka kontrolna miała kształt kwadratowy, i wycinamy z kartonu obie części parabolicznego reflektora.


3. Cieńsze smarowanie – mniejsze straty
W tym kroku na jedną stronę późniejszego reflektora równomiernie i na całej powierzchni rozprowadzamy klej. Im gładszą i bardziej równą powierzchnię uda nam się uzyskać, tym mniejsze będą później straty z powodu rozpraszania sygnału.3. Cieńsze smarowanie – mniejsze straty W tym kroku na jedną stronę późniejszego reflektora równomiernie i na całej powierzchni rozprowadzamy klej. Im gładszą i bardziej równą powierzchnię uda nam się uzyskać, tym mniejsze będą później straty z powodu rozpraszania sygnału.


4. Łatwy montaż – jeśli wszystko pasuje
Prostokątny kawałek przyklejamy do kawałka folii aluminiowej, a wystające resztki folii obcinamy nożykiem do wykładzin lub nożyczkami. Potem wycinamy szczeliny, krzyżyki i paski w nieoklejonej części reflektora.4. Łatwy montaż – jeśli wszystko pasuje Prostokątny kawałek przyklejamy do kawałka folii aluminiowej, a wystające resztki folii obcinamy nożykiem do wykładzin lub nożyczkami. Potem wycinamy szczeliny, krzyżyki i paski w nieoklejonej części reflektora.


5. Przewlekamy antenę – prawie gotowe
Przeciągamy antenę przez przeznaczone do tego otwory (zaznaczone krzyżykami). To już koniec majsterkowania.5. Przewlekamy antenę – prawie gotowe Przeciągamy antenę przez przeznaczone do tego otwory (zaznaczone krzyżykami). To już koniec majsterkowania.


6. Długie ustawianie – maksymalna wydajność
Ustawiamy reflektor na takiej wysokości, aby jak najdłuższy odcinek anteny znalazł się przed zwierciadłem. Na koniec montujemy antenę na ruterze.6. Długie ustawianie – maksymalna wydajność Ustawiamy reflektor na takiej wysokości, aby jak najdłuższy odcinek anteny znalazł się przed zwierciadłem. Na koniec montujemy antenę na ruterze.


7. Ruter z dopalaczem – wybieramy kierunek
Test w laboratorium wykazał, że działanie ukierunkowujące reflektora jest bardzo silne. Oznacza to, że by uzyskać pozytywny efekt, trzeba jak najdokładniej ustawić reflektor na cel.7. Ruter z dopalaczem – wybieramy kierunek Test w laboratorium wykazał, że działanie ukierunkowujące reflektora jest bardzo silne. Oznacza to, że by uzyskać pozytywny efekt, trzeba jak najdokładniej ustawić reflektor na cel.

 

Test i  wynik
W przypadku niewielkich odległości nie odnotowaliśmy poprawy godnej wzmianki. Na dystansie powyżej dziesięciu metrów albo gdy pojawiały się przeszkody – a przecież w tym rzecz – w laboratorium  stwierdziliśmy wzrost szybkości transmisji nawet do 25 proc.

 

 


Inne metody:

Można uzyskać znaczne wzmocnienie sygnału dowolnego rutera, korzystając z domowej roboty anteny zrobionej z pudełka po płytach CD. Takie wynalazki nie współpracują jednak z ruterami najnowszego standardu 802.11n. Można uzyskać znaczne wzmocnienie sygnału dowolnego rutera, korzystając z domowej roboty anteny zrobionej z pudełka po płytach CD. Takie wynalazki nie współpracują jednak z ruterami najnowszego standardu 802.11n. W wypadku rutera z dwoma przyłączami antenowymi można wykonać dwie anteny paroboliczne. Będą one transmitować skoncentrowany sygnał w jednym kierunku. Podstawowym materiałem jest karton pokryty metalową folią. W wypadku rutera z dwoma przyłączami antenowymi można wykonać dwie anteny paroboliczne. Będą one transmitować skoncentrowany sygnał w jednym kierunku. Podstawowym materiałem jest karton pokryty metalową folią.

Komentarze (41)

 • b.krajewski@poc

  2010-02-25, 11:35

  a może ktoś wie jak wzmocnić sygnał w Livebox;ie?

 • wifi

  2010-02-25, 11:57

  LIVEBOX to kiszka ja używam CERBERUSA od pentagramu od 2 lat i sygnał jest super oczywiście na neostradzie

 • LOL

  2010-02-25, 12:08

  Artykul nie realny!! Zwykla folia kuchenna nie odbija sygnalu a jedynie go znieksztalca!!!Link do strony zrodla nie aktywny !!! Strona nie istnieje.

 • fragOn

  2010-02-25, 13:31

  [cytat_4283]Artykul nie realny!! Zwykla folia kuchenna nie odbija sygnalu a jedynie go znieksztalca!!!Link do strony zrodla nie aktywny !!! Strona nie istnieje.[/cytat_4283]
  sam jesteś nierealny, u mnie sygnał jest mocniejszy o 10-15% , co prawda inny kształ znalazłem w sieci, ale podobnie folie dałem

 • a_to_ciekawe

  2010-02-25, 13:32

  "Artykul nie realny!! Zwykla folia kuchenna nie odbija sygnalu a jedynie go znieksztalca!!!Link do strony zrodla nie aktywny !!! Strona nie istnieje." To ciekawe, mam dokładnie taką samą parabolę przy swojej antence i "bez" WiFi praktycznie nie działa (ciągłe rozłączanie, słaba prędkość, kupa błędów), natomiast "z" jest idealnie...

 • paweł

  2010-02-25, 14:43

  A jak wzmocnić sygnał w laptopie ???

 • Norbert

  2010-11-27, 12:01

  Czasem żeby "wzmocnić" WLAN wystarczy zmienić numer kanału, na którym nadaje nasz router. Inne urządzenia w domu lub router sąsiada, jeśli nadają na tym samym kanale, to sygnały mogą się wzajemnie osłabiać. W moim przypadku przynajmniej pomogło.

 • pepe

  2010-11-27, 12:09

  kupcie lepszy ruter za 100 zl, przynajmniej bedzie to normalnie wygladalo

 • dib

  2010-12-22, 23:24

  działa, im więcej folii tym lepiej. testowane. nie tylko ten wzor ;)

 • 2012-04-21, 09:06

 • zobacz wszystkie
 • Trwa ładowanie Trwa ładowanie