Tagi: usunięcie, dane, dysk twardy, bezpowrotnie

Masz zamiar sprzedać swój dysk twardy, zatem chcesz mieć pewność że nikt nie odzyska twoich danych.
Jesli zrobisz tak jak jest pokazne w tym poradniku to mozesz być tego pewny.'

Aby pozbyć się plików bezpowrotnie, a więc bezpiecznie, nie wystarczy usunąć ich po prostu w Eksploratorze. Gdy to zrobisz, na partycji sformatowanej w systemie plików NTFS, Windows skasuje tylko informacje o tych plikach w tablicy MFT (Master File Table), zaś na partycjach FAT podobne informacje w tablicy File Allocation Table. Niewiele da również usunięcie całych partycji, ponowne ich utworzenie i sformatowanie. W każdym z opisanych wypadków zawartość plików pozostanie zapisana na twardym dysku i da się odtworzyć.

W środowisku Windows jest narzędzie Diskpart, które potrafi zapisać cały dysk zerami, aby uniemożliwić przywrócenie zapisanych na nim zasobów. System musi jednak mieć bezpośredni dostęp do tego dysku. Diskpart nie działa poprzez połączenie sieciowe. Dlatego w wypadku napędu NAS (Network Attached Storage) trzeba wymontować dysk i podłączyć go do kontrolera twardych dysków w komputerze lub jako napęd zewnętrzny poprzez przejściówkę USB. Następnie wykonaj następujące czynności:

Etap 1. W Windows XP musisz zalogować się w systemie jako administrator. W Viście odpowiednie uprawnienia otrzymasz dzięki modułowi Kontrola konta użytkownika. Naciśnij klawisze [Windows R], wpisz polecenie diskpart i potwierdź przyciskiem OK.

Etap 2. Wpisz polecenie list disk i potwierdź klawiszem [Enter]. Na ekranie pojawi się spis wykrytych nośników danych, w którym powinieneś zidentyfikować poszczególne dyski (np. po ich pojemności). Jeśli w komputerze jest zamontowany tylko jeden dysk, zostanie mu przypisany numer 0. Drugi dysk otrzyma numer 1.

Etap 3. Wybierz dysk, którego zawartość chcesz bezpowrotnie usunąć. Na przykład jeśli jest to dysk oznaczony numerem 1, wpisz polecenie select disk 1. Sprawdź dokładnie, czy podałeś właściwy numer. Po wpisaniu następnego polecenia dane na tym dysku ulegną utracie na zawsze.

Etap 4. Poleceniem clean all usuniesz wszystkie dane z dysku. Diskpart nadpisze informacje o partycjach, a także wszystkie sektory dysku zerami. Czas wykonywania tej operacji zależy od pojemności opróżnianego dysku. W trakcie wykonywania tej operacji Diskpart nie podaje stanu zaawansowania. Gdy upora się ze swoim zadaniem, zamknij go, wpisując exit.

 

Komentarze (4)

 • pelton

  2009-10-19, 13:58

  wystarczy użyć darmowego programu file schredder a jednokrotne nadpisanie pliku nie gwarantuje jego zatarcia w programie file schredder wystarczy wybrać opcje nadpisywania DoD 5220-22M 3 krotny przebieg(DoD to skrót od department of defence) jest też opcja nadpisywania pustego miejsca dysku

 • 2009-10-21, 10:27

  racja file shredder jest odrobine prostrzy w obsłudze i do  wyczyszczenia dysku z wszelkich pozostałości po plikach nada się spokojnie.

 • Marek

  2011-05-08, 00:05

  Polecam Hard Disk Wipe - do sciagniecia tutaj: http://www.cdrinfo.pl/download/9720145938

 • 2012-10-26, 19:43

  Siema czy mógłby napisać mi na pocztę (proszę...) jak skasować dane (krok po kroku), by nie stracić miejsca na dysku (żeby nie było nadpisania jak to ma miejsce przy bezpośredniej instalacji oprogramowani, ponieważ chciałbym zainstalować od nowa system), ponieważ Skandisk jedynie robi format i nadpisuje a nie kasuje danych. Jak co mam dysk Seagate Barracuda 7200.11 ST3500320AS. Mój e- mail to teksturnik@gmail.com <<<Shacoon>>>

 • zobacz wszystkie
 • Trwa ładowanie Trwa ładowanie