Tagi: zakupy, aukcje, karty kredytowe, bezpieczeństwo, konsument

7 zasad bezpieczeństwa

1. Korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych i pewnych komputerów, a nie z ogólnodostępnych stanowisk internetowych (na przykład w kawiarenkach internetowych, bibliotekach publicznych, szkolnych pracowniach).

2. Używaj programów antywirusowych i firewalli.

3. Rób zakupy w dużych, znanych i renomowanych sklepach internetowych. W przypadku mniejszych serwisów zbadaj ich wiarygodność.

 

 

4. Odpowiednio skonfiguruj przeglądarkę internetową.

5. Upewnij się, że transmisja odbywa się w bezpiecznym połączeniu (protokół HTTPS).

6. Sprawdź, czy na stronie logowania lub w pasku przeglądarki jest znak kłódki.

7. Wyloguj się po zakończeniu transakcji. Wybierz odpowiednią opcję na stronie sklepu - Log out, Sign out lub po prostu Wyloguj.

 

 

Płacisz kartą kredytową w sklepie internetowym? Powinieneś to wiedzieć!

Czy sklep internetowy ma dostęp do naszych danych?

Nie. Sklep nie ma dostępu do numerów i innych danych kart płatniczych. Dane kart płatniczych poprzez zabezpieczony formularz trafiają bezpośrednio na bezpieczny serwer firmy obsługującej bezgotówkowe rozliczanie transakcji płatniczych.

 

Jakimi kartami można płacić w internecie?

W internecie można płacić wszystkimi kartami embosowanymi (wypukłymi, kredytowymi) oraz niektórymi kartami płaskimi (w zależności od decyzji banku - wydawcy karty). Jedną z kart płaskich, którą można zapłacić w sieci, jest karta Inteligo Visa Electron).

 

Czy karty płaskie (płatnicze), na przykład Visa Electron lub Maestro, mogą być używane w internecie?

Teoretycznie tak, jednak pamiętajmy, że wszystko zależy od decyzji banku, który wydał nam kartę. Niestety, banki rzadko decydują się na dopuszczenie płaskich kart do płatności internetowych. O możliwość płacenia w sieci kartą płaską musimy pytać w swoim banku.

 

Co należy wiedzieć, aby dokonać w sieci płatności kartą?

Aby zapłacić w sieci kartą, należy znać jej numer, datę ważności oraz kod zabezpieczający CVC2/CVV2.

 

Co to jest numer CVC2/CVV2?

Kod CVC2/CVV2 to rodzaj zabezpieczenia transakcji internetowych. Kod znajduje się na rewersie karty, są to trzy ostatnie cyfry wydrukowane przy numerze karty na pasku do podpisu. 

 

Czym jest technologia 3D Secure?

3D Secure to nowa technologia podnosząca poziom bezpieczeństwa przy transakcjach internetowych. Przed dokonaniem standardowej autoryzacji karty bank prosi o podanie wcześniej ustanowionego hasła. Tak zabezpieczona karta nawet jeśli wpadnie w niepowołane ręce, nie powinna zostać wykorzystana do internetowego oszustwa.

 

Co to jest Chargeback?

To zwrot pieniędzy z konta sklepu na konto posiadacza karty. Dokonywany jest na wniosek posiadacza karty, gdy złoży on stosowną reklamację w banku.
Fot.: Francesco Ridolfi/Dreamstime.com

   

Komentarze (5)

 • leov

  2011-05-11, 19:59

  Właśnie wymieniam kartę kredytową, bo szacowna i poważna firma japońska, z branży elektronicznej przyznała w mailu skierowanym do mnie, że nie upilnowała moich danych osobowych i danych mojej karty kredytowej, łącznie z numerem i kodem zabezpieczającym. Nie miałem żadnego wpływu na zabezpieczenie danych moich i mojej karty. Moje zaufanie do tej firmy i poziomu jej zabezpieczeń uległo znacznej redukcji. Zastanawiam się czy jednak nie zaprzestać dokonywania zakupów przez internet

 • rodzic

  2011-06-01, 23:02

  Totalne idiotyzmy dlatego juz nie kupuje polskiej prasy komputerowej pomimo ze maja dotacje z unii - 3 sensowne zdania sa w kazdej instrukcji w inglosz znanemu kazdemu kompu!!!?? to jest wydawnictwo komputerowe? dlaczego ci licealisci nie maja potem pracy.
  Polskie banki nie maja ubezpieczen OC i zostaje tylko polski sad tez nieubezpieczony i sa wszyscy silni Instytucjami zaufania PUblicznego poslow wybieranych przez zainteresowanych politykow z wielkich firm ponadnarodowych - odpowiadaja tylko przed nimi za pomoca swoich partii

 • Dymek

  2011-10-06, 09:37

  Uwaga na serwisy hotelowe. Przy rezerwacji miejsc w hotelach w celu zabezpieczenia płatności podaje się wszystkie dane karty kredytowej (np. w booking.com). Te dane w zupełności wystarczą do niekontrolowanego użycia karty w dowolnej kwocie przez nieuczciwego hotelarza lub innego złodzieja (np. pracownika recepcji). Takie rzeczy zdarzają się nagminnie, a skradzione środki przepadają bezpowrotnie. Nikt tego nawet nie usiłuje szukać. Można swobodnie okradać naiwnych klientów. Mnie okradziono we Francji i we Włoszech. W praktyce przy takich operacjach, bez względu na wszystkie reklamy, nie występują żadne zabezpieczenia. Bezbronna jest nie tylko karta, ale całe konto.

 • 2016-03-21, 08:34

  Przy kartach kredytowych trzeba uważać żeby nie przedobrzyć. Tutaj: http://rachunek.net.pl/karta-kredytowa-jak-z-niej-rozsadnie-korzystac/ masz bardzo dobry artykuł na temat własnie kart kredytowych i tego, jak ich bezpiecznie używać.

 • 2016-04-01, 12:57

  Ja staram się nie podawać nigdzie danych mojej karty. Jeśli tylko można korzystam z płatności internetowych.

 • zobacz wszystkie
 • Trwa ładowanie Trwa ładowanie