Tagi: galeria, zdjęcia, windows live, fotografie

Wśród aplikacji z usługi Windows Live na komputerze możemy zainstalować także komponent Galeria fotografii usługi Windows Live. Wśród wielu funkcji, jakie może on nam zaproponować jest także Pokaz slajdów. Zobaczmy, jak uruchomić go aby zaprezentować innym swoje zdjęcia, oraz jakie możliwości konfiguracyjne posiada.

Autor: Adam Myszkowski


Włączenie pokazu slajdów

Uruchamiamy Galerię fotografii poprzez wybranie Start, następnie Wszystkie programy, Windows Live i na końcu Galeria fotografii usługi Windows Live. Gdy ukaże się okno aplikacji, z drzewa katalogów po lewej stronie aplikacji wybieramy folder ze zdjęciami, które chcemy zaprezentować. W głównej części okna możemy zaznaczyć konkretne pliki, które chcemy wyświetlić w pokazie, lub nie zaznaczać żadnego, gdy chcemy prezentować wszystkie pliki z katalogu. Na koniec klikamy przycisk Pokaz slajdów na pasku narzędziowym w górnej części okna.

 

 

Po wyświetleniu się pierwszego slajdu, w dowolnym momencie możemy zdefiniować podstawowe parametry pokazu. Klikamy dowolne miejsce na ekranie prawym przyciskiem myszki i z menu kontekstowego, w zależności od preferencji, wybieramy:

  • Odtwórz, Wstrzymaj, Dalej, Wstecz – przyciski służące kontroli wyświetlania slajdów,
  • Losowo – pokaz nie będzie wyświetlany w kolejności, w jakiej rozmieszczone są zdjęcia w folderze, lecz będą one pokazywane losowo,
  • Pętla – umożliwia wyświetlanie pokazu bez końca, wyłączenie tej funkcji spowoduje zakończenie pokazu po wyświetleniu wszystkich zdjęć z folderu,
  • Szybkość pokazu (wolno, średnio, szybko) – umożliwia zdefiniowanie, w jakim odstępie czasu będą zmieniane wyświetlane zdjęcia,
  • Zakończ – wyłącza pokaz i wraca do okna programu.

 

Dodawanie tagów do galerii fotografii

Ostatnio w wielu miejscach możemy spotkać się z tagami, czyli słowami kluczowymi, które ułatwiają przypisywanie różnych elementów do przejrzystych kategorii. Tagi są obecnie szeroko wykorzystywane w wielu aspektach społeczności wirtualnej, nie tylko w serwisach społecznościowych, ale także w portalach informacyjnych, blogach i wielu innych. Tagi umożliwiają także łatwe sortowanie plików na komputerze według wybranej tematyki. Zobaczmy, jak otagować zdjęcia zgromadzone w Galerii fotografii usługi Windows Live.

 

 

Uruchamiamy galerię fotografii poprzez wybranie Start, następnie Wszystkie programy, Windows Live i na końcu Galeria fotografii usługi Windows Live. W oknie aplikacji przechodzimy do katalogu, w którym znajdują się zdjęcia do otagowania. W głównym oknie na górnej belce programu klikamy przycisk Informacje. Następnie w okienku po prawej stronie w sekcji Oznakowania opisowe klikamy pole Dodaj oznakowanie opisowe i wpisujemy w nie wyrażenie, które chcemy zdefiniować jako tag. Operację zatwierdzamy klawiszem Enter. Możemy tworzyć tak każde następne słowo kluczowe, aż do wyczerpania pomysłów na prawidłowe opisanie zdjęcia. Od tej pory, gdy rozpoczniemy wyszukiwanie według tagów, zdjęcia, które oznaczyliśmy, będą wyświetlane w wynikach wyszukiwania, w sytuacji gdy tagi będą zgodne z zapytaniem.

Komentarze (0)