Tagi: vod, iplex, filmy, multimedia

Internetowe kino rozwija się dynamicznie i staje się coraz poważniejszą alternatywą dla telewizji. Dowiedz się, gdzie można oglądać dobrej jakości filmy i jakie są wymagania. 

Grzegorz Kubera


Jako że coraz więcej osób korzysta z szybkich łączy internetowych, w sieci mogą w końcu pojawiać się usługi związane ze strumieniowanym odtwarzaniem filmów, które za oceanem zdążyły już znaleźć miliony odbiorców. Rynek ten w polskim internecie jest o wiele mniejszy, niemniej jest już kilka serwisów godnych uwagi. Oglądać możemy nie tylko filmy pełnometrażowe, ale także kabarety, seriale czy programy telewizyjne (np. z TVN). Wybór jest spory, ale są pewne wymagania, które należy spełniać.

 

 

Pierwszym jest odpowiednia szybkość łącza. Serwisy mają różne wymagania. W niniejszym artykule opisujemy pięć popularnych witryn i wymagania związane z szybkością łącza zamieszczamy w poniższej tabeli:

 

Posiadacze wolnego łącza mogą zadowolić się serwisami Iplex.pl oraz Ipla.pl. Warto jednak wiedzieć, że łącze 256 kb/s jest minimalnym do oglądania filmów. Oznacza to, że podczas odtwarzania może występować buforowanie, które w rezultacie będzie co pewien czas zatrzymywać odtwarzanie i animacja nie będzie płynna. Ciekawą technologią dysponuje serwis VOD Onetu, potrafi ona dostosowywać jakość materiału wideo w zależności od obciążenia łącza (Smooth Streaming). Odtwarzanie filmów o wiele lepiej wypada na łączach 512 kb/s lub szybszych, natomiast wysoki komfort uzyskamy na połączeniach 2-4 Mb/s.

Istotne jest także, jaką jakość obrazu oferują poszczególne serwisy. W przypadku testowanej piątki mamy zastrzeżenia tylko do Iplex.pl - oferuje nieco gorszą jakość niż pozostałe witryny, ale ciągle jest na tyle dobra, że przeciętny internauta nie powinien narzekać.

 

Ile to kosztuje?

Rewelacyjny model biznesowy - sprzyjający internautom - ma serwis Iplex.pl. Oferuje ok. 1000 filmów za darmo. Co więcej, znajdziemy tam również wiele kinowych hitów lub nowości na DVD. Jak to możliwe, że filmy można oglądać za darmo? To proste: zanim film zacznie się odtwarzać, serwis wyświetla reklamy. Po każdej reklamie pojawia się pytanie i trzeba zaznaczyć odpowiedź - dzięki temu Iplex.pl ma pewność, że widz je obejrzał. Pytania są zawsze proste i nie sprawią nikomu trudności. Po obejrzeniu reklam (zazwyczaj trzech) możemy włączyć i obejrzeć cały film, bez żadnych przerw czy komunikatów.

Serwisy Vod.onet.pl, Ipla.pl i Tvscreen.pl także oferują sporo treści za darmo, często są to również nowsze produkcje. Poza tym można zdecydować się na płatne materiały, np. pakiet 30 filmów za 29,90 zł (filmy są wybierane przez usługodawcę). W Vod.onet.pl można również uzyskać dostęp do seriali (od 2,90 zł), a w Ipla.pl mamy treści oferowane od 5 do 11 zł. 

Z kolei serwisy Cineman.pl i Tvscreen.pl to już droższe wypożyczalnie, które oferują jednak najwięcej kinowych hitów. Cineman.pl ma ceny od 4 do 9 zł za film, jest też możliwość uzyskania dostępu do 3 filmów w cenie 20 zł. Tvscreen.pl ma więcej hitów, ale jest też droższy - ceny kształtują się na poziomie od 5,90 do 10,90 zł za film, są też pakiety, np. FullScreen za 69,90 zł (30-dniowy dostęp do mnóstwa filmów). Obydwa serwisy oferują również możliwość pobierania filmów na dysk, co docenią posiadacze wolnych łączy, które nie mogą zapewnić płynnej animacji podczas odtwarzania strumieniowanego.

 

// -->

Vod.onet.pl

Stale zwiększająca się oferta to jeden z plusów serwisu. Obecnie ma ponad 200 różnych tytułów (ponad 3 tys. materiałów). Oferuje filmy fabularne, seriale polskie i zagraniczne, jak również programy dokumentalne, czy też wybrane programy z ramówki TVN.

Aby oglądać filmy z Vod.onet.pl należy używać przeglądarki Internet Explorer lub Firefox. Wymagane są też wtyczki Microsoft Silverligh. Wszystkie są bezpłatne i łatwo pobierzesz je z internetu - serwis wyświetli też odpowiedni komunikat, jeśli zabraknie jakiegoś oprogramowania.

Warto odwiedzać Vod.onet.pl regularnie, ponieważ serwis udostępnia też wybrane produkcje (np.: archiwalne odcinki seriali) za darmo.

 

 

 

 

Iplex.pl

Mniej więcej 1000 materiałów wideo. W serwisie znajdziemy nie tylko filmy pełnometrażowe. Są także bajki, kabarety, a nawet programy przyrodnicze i historyczne. Dostęp do całego serwisu jest bezpłatny - trzeba tylko obejrzeć reklamę, która wyświetli się przed filmem.

Iplex.pl najlepiej działa z przeglądarkami Firefox, Internet Explorer i Opera. Jeśli korzystasz z którejś z tych przeglądarek, zainstaluj najnowszą wersję. Trzeba także zainstalować rozszerzenie ActiveX lub Java. Jeśli przeglądarka nie będzie miała odpowiedniej wtyczki, serwis wyświetli stosowany komunikat z odsyłaczem umożliwiającym jej pobranie.

 
 

Ipla.pl

Oferta serwisu Ipla jest szeroka: kilkaset filmów fabularnych, seriale, wiadomości, muzyka, sport, programy rozrywkowe. Niektóre produkcje są darmowe, za inne trzeba płacić od 5 do 11 zł.

Odtwarzanie materiałów odbywa się w przeglądarce internetowej lub aplikacji. Serwis udostępnia własny program - należy ją pobrać i zainstalować. Do poprawnego działania wymagany jest program Windows Media Player 11.

 

 

 


Tvscreen.pl

Filmy są płatne od 5,90 do 10,90 zł, znajdziemy też sporo pakietów, które oferowane są w korzystnych dla widza cenach. Serwis oferuje również możliwość pobierania filmów, co jest dodatkowym atutem. Oferta jest szeroka - znajdziemy ok. 350 filmów fabularnych wyprodukowanych przez popularne wytwórnie oraz programy dokumentalne (np. National Geographic), muzyka, bajki Disneya, a nawet filmy dla dorosłych.

Oglądając film w przeglądarce trzeba korzystać z Opery, Firefoksa, Internet Explorera lub Safari, natomiast materiały pobierane na dysk należy otwierać za pomocą Windows Media Playera 11 (program zalecany przez serwis).

 

Cineman.pl

Wybierać można spośród filmów pełnometrażowych, bajek dla dzieci, jak i materiałów muzycznych, rozrywkowych i dokumentalnych. Serwis oferuje pakiet 3 filmów w cenie 20 zł, albo pojedyncze produkcje od 4 do 9 zł. Jest też możliwość pobierania filmów na dysk komputera.

W przypadku filmów odtwarzanych w przeglądarce internetowej zalecane są aplikacje Internet Explorer i Firefox (niezbędne wtyczki Microsoft Silverlight, Flash Player). Filmy odtwarzane z dysku należy uruchamiać za pomocą Windows Media Playera 11.

 

 

Każdy z serwisów ma swoje zalety i wady, a już na pewno różni się katalogiem dostępnych materiałów wideo. Z tego powodu warto zapoznać się z ofertą całej piątki i korzystać akurat z tego, który ma treść odpowiadającą naszym gustom.

Komentarze (4)