Tagi: komputera, usterka, naprawa, zawiesza, błąd

CafePC.pl 14.05.2008

Twój komputer się zawiesza? Kiedyś działał dobrze, a od jakiegoś czasu masz z nim coraz więcej problemów? Wiedz, że nie musisz od razu zawozić go do serwisu. W naszym poradniku piszemy o tym, jak samemu zdiagnozować najczęściej występujące usterki peceta, a ponadto doradzamy, jak je naprawić.

Nie ma chyba bardziej awaryjnego sprzętu od komputerów osobistych, jeśli chodzi o urządzenia codziennego użytku. Chociaż większość problemów jest spowodowana filozofią działania peceta, czyli umożliwieniem użytkownikowi niemal dowolnej modyfikacji oprogramowania - są to kwestie software'owe, przeważnie łatwe do naprawy i możliwe do wykonania bez wydawania pieniędzy.

BSOD nie zawsze oznacza wyrok wizyty w serwisie komputerowym. (Fot. CafePC.pl)BSOD nie zawsze oznacza wyrok wizyty w serwisie komputerowym. (Fot. CafePC.pl)

 

Jednak inną kategorią usterek są problemy sprzętowe, które niestety często wiążą się z wizytą w serwisie i/lub zakupem nowych podzespołów. Tymczasem okazuje się, że najpopularniejsze awarie hardware'owe są dość łatwe do zdiagnozowania i nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Z naszego poradnika nauczysz się samodzielnie radzić sobie z najczęściej występującymi usterkami i poznasz tajniki poprawnej kontroli parametrów pracy komputera osobistego. Do dzieła!

Zaczynamy badania!

Stało się. Komputer kiedyś pracował idealnie, a teraz coraz częściej występują różne problemy. Zawiesza się, restartuje, ma trudności z uruchomieniem... Tak właśnie wyglądają pierwsze słowa najczęściej padające w serwisach komputerowych. Zanim się jednak tam udamy, warto samemu sprawdzić, co się stało. Bardzo możliwie, że bez fachowej pomocy sami rozwiążemy problem! Aby to zrobić należy zdiagnozować kilka czynników, jakie w większości przypadków odpowiadają za wspomniane objawy. Należą do nich: temperatura pracy podzespołów, parametry napięciowe zasilacza, sprawność płyty głównej i modułów pamięci RAM.

Przyczynę występowania błędów sprzętowych można zdiagnozować bez wychodzenia z domu. (Fot. CafePC.pl)

Część naszego procesu diagnostycznego będzie można przeprowadzić z „zewnętrznego" poziomu, czyli bez konieczności otwierania i zaglądania do środka obudowy PC. Od tych czynności zaczniemy. Konieczne do tego będzie wykorzystanie dodatkowego oprogramowania, jakie pomoże odczytać wartości przekazywane przez wewnętrzne czujniki podzespołów oraz odszukać ewentualną przyczynę niestabilności. Niestety tzw. odczyty software'owe nie zawsze są zgodne z prawdą, o czym powiemy później.

Zacznijmy od pobrania oprogramowania. Oto przykładowe aplikacje narzędziowe, będące wybranymi reprezentantami setek różnych dostępnych programów, które równie dobrze spełniłyby swoją rolę:


EVEREST Ultimate Edition (wersja 30-dniowa)

Everest to rozbudowana aplikacja, która odczytuje wszystkie parametry sprzętu zainstalowanego w komputerze. Dzięki niej można np. dowiedzieć się z jakiego dokładnie modelu płyty głównej czy procesora korzystamy, nie zaglądając do wnętrza obudowy PC. W naszym przypadku posłuży głównie do odczytania wartości temperatur kluczowych podzespołów. Dawniej była rozwijana wersja darmowa (Home Edition), jednak jakiś czas temu firma Lavasys zrezygnowała z jej dalszej aktualizacji i udostępniania, skupiając się jedynie na komercyjnych wersjach, w tym naszej Ultimate. Co prawda na różnych serwerach dostępna jest jeszcze do pobrania ostatnia wersja darmowa 2.20, jednak w przypadku nowych komputerów na nic się ona nie przyda - nie potrafi odczytać parametrów współczesnego sprzętu; jest zbyt stara, przez co nie rozpoznaje najnowszych komponentów. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli korzystasz ze starszego komputera, to warto spróbować - być może nie będziesz dzięki temu ograniczony zaledwie 30-dniowym okresem legalnego użytkowania.


SpeedFan

Darmowy program, który może posłużyć jako alternatywne narzędzie do szybkiego i łatwego pomiaru temperatur i prędkości obrotowych wentylatorów (oraz ich regulacji). Niestety informacje prezentowane są w znacznie mniej przystępnej formie, aniżeli w programie EVEREST.


Memtest86+

Bardzo niewielki a zarazem niezwykle przydatny darmowy program, który posłuży nam do zdiagnozowania sprawności modułów RAM zainstalowanych w komputerze. Program dostępny jest w postaci plików wykonywalnych z poziomu systemu operacyjnego lub w postaci obrazu ISO, który można wypalić na płycie CD-R i uruchomić jeszcze przed załadowaniem systemu operacyjnego. W naszym przypadku skorzystamy z tej drugiej opcji - dlatego też pobieramy plik ISO.


Komentarze (3)