Tagi: system operacyjny, windows, optymalizacja, wydajnośćTwój komputer uruchamia się 5 minut, kiedy już wystartuje „chodzi jak krowa” i w dodatku często się „wiesza”? A przecież kiedyś wszystko śmigało!

 

Tego typu problemy często dotykają tych, którzy intensywnie wykorzystujących swój komputer.  Pomijając  zarażenie komputera wirusem lub robakiem, najczęstszym źródłem problemów jest zainstalowane oprogramowanie… 

 

Poniżej przedstawiamy 5 najczęściej spotykanych problemów z wydajnością komputera.

 

 

 1. Co za dużo to nie zdrowo

Instalujesz co ciekawsze programy z internetu, albo z płyt dołączonych do czasopism komputerowych?

Uwaga!  Rób tak dalej to z pewnością za jakiś czas twój PC odmówi współpracy. Nawet jeśli po przetestowaniu danej aplikacji stwierdzisz, że jednak dany program nie spełnia oczekiwań i go odinstalujesz, to i tak pozostają po nim ślady – wpisy w rejestrze, biblioteki w systemie, czasem też pliki na dysku.

 Z pewnością nie potrzebujeszmieć jednocześnie zainstalowanych 4 programów do odtwarzania muzyki, 5 przeglądarek grafiki itp. Jeśli jednak musisz korzystać kilku programów  robiących w sumie to samo poszukaj ich wersji „portable”, które nie wymagają instalacji.

W tym serwisie znajdziesz wiele programów w wersji przenośnej/portable

Im więcej zainstalowanych programów  tym potencjalnie większe problemy z działaniem systemu.  Problemy z rejestrem pomoże rozwiązać darmowy. Pozwala on przeszukać rejestr pod kątem błędnych skojarzeń  plików, nieistniejących skrótów, kontrolek  ActiveX i in.

 

 

 

 1. Crapware

Kupiłeś nowy komputer z wydajnym  procesorem, ale działa on niewiele szybciej niż swój stary blaszak, którego oddałeś młodszemu bratu?

Sprawdź, czy wraz z nowym komputerem producent nie dostałeś w prezencie kilkunastu „darmowych” aplikacji, które działają  w tle konsumując moc procesora i zajmując pamięć operacyjną. Tego typu oprogramowanie - Crapware - instalowane jest  najczęściej na notebookach wraz z  preinstalowanym systemem operacyjnym. Są to najczęściej różnego sortu programy diagnostyczne, narzędziowe, dodatkowe toolbary w Internet Explorerze i wiele innych. Często można też spotkać  próbne (np.60-cio dniowe) wersje MS Office’a , lub programów antywirusowych. Najczęściej programy takie nie są do niczego potrzebne, gdyż powielają tylko funkcjonalność wbudowanych w Windows narzędzi systemowych.

Co to jest crapware?

 

Najgorsze jest jednak to,  że trzeba poświęcić sporo czasu żeby usunąć je z dysku. Często nie są wyposażone w opcję „odinstaluj” w menu, czasem też jeśli nawet uda się je odinstalować to zostawiają na dysku śmieci.

Wgranie systemu z dostarczanego wraz notebookiem „Recovery CD" nie rozwiązuje problemu, bo wraz  z systemem wgrywa się wspomniane Crapware.

W takim przypadku polecamy skorzystanie z darmowego PC Decrapifier  (www.cpdecrapifier.com) , który umie poradzić sobie z odinstalowaniem 50 najczęściej spotykanych dodatków.

 

 

 

 1. Uważaj na to co działa za plecami 

Wdaje się, że nowoczesne komputery z gigabajtami pamięci operacyjnej najnowszym systemem Windows  powinny działać wydajnie w każdej sytuacji. Niestety nic bardziej  mylnego. Po uruchomieniu  kilku programów może okazać się, że nasza super maszyna muli się, albo długo się uruchamia.

W takiej sytuacji warto przyjrzeć się programom uruchamianym wraz ze startem systemu i działającym cały czas w tle (np. przez uruchomienie msconfig.exe). Czy takie aplikacje jak  Java, Winamp, Acrobat, Nero, dziesiątka programów pochodzących od producenta sprzętu, Google Toolbar, czy MS Search, Real Player lub inne rzeczywiście muszą startować wraz z systemem?Jeden lub dwa proste programy pomocnicze jak np. Adobe Helper  z pewnością nie będą miały znaczącego wpływu na wydajność, ale warto zablokować automatyczne uruchamianie programów zasobożernych aplikacji, nie mających bezpośredniego wpływu na działanie komputera.

Innym problemem są aplikacje korzystające z  baz danych. Jeśli jakiś program wymaga do działania bazy danych wówczas najczęściej instaluje odpowiedni silnik bazodanowy (np. MS SQL Server w wersji Express), który uruchamia się wraz system operacyjnym, niezależnie od tego, czy wykorzystujący go program jest uruchamiany, czy też nie.  Jeśli z takiego programu korzystamy sporadycznie warto wówczas wyłączyć usługę serwera MS SQL.

Przyspieszanie Windows dla odważnych


 

Komentarze (6)

 • 2012-01-16, 10:03

  Windows wciąż używa przestarzałego systemu plików NTFS, który się tak fragmentuje. Na Linuksie mając EXT3 z księgowaniem poświęcam 5% miejsca partycji, ale jeszcze nigdy w życiu nie defragmentowałem dysku. System nie działa idealnie, ale źle też nie jest.

 • paradox

  2012-01-29, 10:40

  G-Lock Temp Cleaner przecież to staroś sprzed 10 lat ...autor może znajdż coś nowszego.Czyżby w dziedzinie informatyki przez 10 lat nic nie drgnęło do przodu ??

 • Ewa

  2012-01-29, 20:08

  Czemu polecany przez was program pcdecrapifier jest niedostępny?

 • pozdrowki

  2012-01-29, 21:25

  Dziala Dziala  !
  tylko   celowo podmienili w nazwie !  :)
      podali CPdecrapifier   a powinno byc PCdecrapifier


  oto wlasciwy link 
   www.pcdecrapifier. com

  ja mam wlasne sposoby do czysczenia i usuwania  niechcianego Shitu
   

 • Rado_Mir

  • Pomocna dłoń

  • Pisarz

  • Recenzent

  • Ulubieniec publiczności

  2012-01-30, 11:41

  najlepiej wybierać same wersje portable programów:
  http://portableapps.com/

  czysty rejestr i mniej śmiecia w systemie

 • 2012-02-09, 10:37

  Ja używam już od kilku lat ccleanera i sobie chwalę. Format dysku i tak robię co roku więc ten program mi w zupełnosći wystarczy. Czyści rejestr i usuwa śmieci z przeglądarek

 • zobacz wszystkie
 • Trwa ładowanie Trwa ładowanie