Tagi: windows 7, 7, windows, sytem operacyjny

Microsoft dba o swoje prawa własnościowe, starannie zwalczając przy tym odsetek piractwa komputerowego. Z tego też powodu systemy z rodziny Windows wyposażone są w mechanizmy i algorytmy sprawdzające autentyczność posiadanej przez nas kopii systemu Windows. Identycznie jest w przypadku Windows 7. W tym artykule odpowiemy na podstawowe pytania związane z aktywacją systemu, a także przedstawimy proces aktywacji systemu Windows 7.

Autor: Mateusz Miciński


Wszystko o aktywacji


Co to jest aktywacja?

Aktywacja, to technologia przeciwdziałania piractwu, której celem jest weryfikacja legalności licencji na oprogramowanie firmy Microsoft. W procesie aktywacji sprawdzane jest, czy 25 znakowy klucz produktu jest autentyczny i czy nie jest używany na większej liczbie komputerów, niż jest to określone w licencji.


Gdzie znajduje się klucz produktu?

Wspomniany 25 znakowy klucz produktu znajdziemy na Certyfikacie Autentyczności (naklejonym na komputerze) lub na etykiecie Dowodu posiadania licencji (przyklejonej do opakowania dysku instalacyjnego).

 

 

Czy musimy aktywować Windows 7?

Tak, jednakże postanowienia licencyjne dotyczące oprogramowania firmy Microsoft dopuszczają używanie systemu Windows 7 bez aktywacji przez okres 30 dni. Po upływie wspomnianego okresu dostępne będą tylko niektóre funkcje systemu Windows, z którego będzie można każdorazowo korzystać przez jedną godzinę, aż do momentu przeprowadzenia aktywacji. Istnieje jednak możliwość przedłużenia wspomnianego czasu, ale o tym w dalszej części artykułu.


Czy dokonując aktywacji, przesyłane są dane osobowe?

Nie. Informacje zgromadzone w procesie aktywacji nie służą do identyfikowania poszczególnych użytkowników lub nawiązania z nimi kontaktu.


Czy aktywacja i sprawdzanie oryginalności to, to samo?

Nie. Aktywacja jest procesem, podczas którego sprawdzana jest poprawność klucza produktu, natomiast weryfikacja oryginalności polega na identyfikacji, czy posiadany klucz produktu nie został sfałszowany.


Sprzęt a licencja OEM

Użytkownicy, którzy zakupią system Windows 7 na licencji BOX, nie będą musieli w przyszłości martwić się o możliwość rozbudowy komputera. Inaczej jest w przypadku licencji OEM. Zakupiony komputer z preinstalowanym Windows 7, bądź osobno kupiony system na wspomnianej licencji, przy pierwszej aktywacji jest ściśle przypisywany do posiadanego sprzętu. Każda większa rozbudowa komputera będzie się wiązać z koniecznością przeprowadzenia ponownej aktywacji. Wymiana płyty głównej, bądź dysku twardego i pamięci RAM spowodują, że posiadany system będziemy musieli ponownie aktywować. W sytuacji wymiany samego dysku twardego, pamięci RAM, lub karty graficznej (nawet wraz z pamięcią RAM) nie spowoduje to dezaktywowania przypisania licencji do sprzętu, bowiem klucz produktu jest przypisywany do płyty głównej.


Aktywujemy Windows 7

Proces aktywacji systemu Windows 7 możemy zapoczątkować już podczas instalacji, oczywiście nie jest to konieczność, mamy 30 dni na dokonanie tej operacji. Przyjrzyjmy się więc jak ją przeprowadzić.

Podczas ostatniego etapu instalacji Windows 7, w kreatorze wstępnej konfiguracji zostaniemy poproszeni o wpisanie klucza licencyjnego. Jeżeli chcemy więc od razu przeprowadzić aktywację, w dostępne pole wprowadzamy 25 znakowy ciąg, pozostawiamy zaznaczoną opcję Automatycznie aktywuj system Windows, gdy jestem w trybie online i przechodzimy do następnego kroku klikając Dalej.

 

 

Oczywiście możemy pominąć powyżej opisany krok i dokonać aktywacji w późniejszym czasie, teoretycznie nie przekraczającym 30 dni od instalacji.

 

 

Klikamy prawym przyciskiem myszy ikonę Komputer i z kontekstowego menu wybieramy Właściwości. W nowym oknie klikamy łącze Zmień klucz produktu, wpisujemy 25 znakowy kod dołączony do systemu i przechodzimy Dalej. Po chwili zostanie przeprowadzony proces aktywacji, oczywiście w tym momencie komputer musi być podłączony do Internetu.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby proces aktywacji przeprowadzić telefonicznie. W wyżej wymienionym oknie klikamy łącze Aktywuj system Windows teraz, następnie wybieramy Pokaż inne sposoby aktywacji, wprowadzamy klucz produktu i klikamy Dalej, łączymy się telefonicznie z numerem infolinii polskiego oddziału Microsoftu, wprowadzamy wygenerowany kod za pomocą słuchawki telefonicznej, a następnie zapisujemy numer aktywacyjny, który zostanie nam podany przez infolinię. Kod ten wprowadzamy w oknie aktywacyjnym i zakańczamy proces aktywacji.

 

 

Komentarze (15)

 • aaa

  2009-10-21, 15:59

  Czy mając zakupiony win7 w wersji box mogę go zainstalować i aktywować na 1 komputerze a powiedzmy po miesaiącu sformatować dysk i zainstalować i aktywować go na innym komputerze?

 • serdel

  2009-10-21, 16:05

  nie wiem czy nie potrzeba go wcześniej dezaktywować, no bo jak aktywujesz go pownownie to serwer dostanie informacje że ten klucz już ktoś wykorzystał

 • Kujak

  2009-10-21, 22:19

  wersje box mozesz zainstalowac do 5 komputerow na raz bez probmu tym swoim kluczem i ile razy bedziesz mial ochote inaczej jest w przypadku OEM gdzie mozliwa jest instalacja na 1 komputerze ale o tym wiecie. Dzieki ze moglem pomoc

 • Gimli

  2009-10-22, 09:57

  [cytat_1586]wersje box mozesz zainstalowac do 5 komputerow na raz bez probmu tym swoim kluczem i ile razy bedziesz mial ochote inaczej jest w przypadku OEM gdzie mozliwa jest instalacja na 1 komputerze ale o tym wiecie. Dzieki ze moglem pomoc[/cytat_1586]

  dodam że 3 razy można w tym komputerze w przypadku OEM zmienić płytę główną, i za każdym razem trzeba system aktywować (bezpłatnie oczywiście)

 • ank

  2009-12-05, 00:25

  wersje box można instalować gdzie chcesz

 • pąpon

  2010-02-26, 12:28

  tak tak.. wystarczy odpowiedni wpis do rejestru i uciążliwe komunikaty przy aktualizacji znikają.. przynajmniej na xp... ale wszystko da się zrobić w odpowiednim czasie...

 • mike

  dzisiaj, 22:37:44

  Muszę zaznaczyć, że klucz do siódemki ma 20 znaków, a nie 25 . Przynajmniej ja mam taki na opakowaniu płyty instalacyjnej.

 • 2012-04-20, 18:15

 • 2012-04-20, 18:16

 • 2012-04-29, 18:58

 • zobacz wszystkie
 • Trwa ładowanie Trwa ładowanie