Tagi: windows, funkcje

Odkryj przydatne narzędzia i sztuczki do Windows 8, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia. 

Są dwie różne części Windows 8 - pulpit, który wygląda i działa jak ten z Windows 7, jak i całkowicie nowy ekran Start, który jest czymś zupełnie nowym. Jeśli właśnie wymieniłeś dotychczasowy system na "ósemkę", może upłynąć trochę czasu zanim odkryjesz wszystkie narzędzia ukryte w zakamarkach najnowszego systemu Microsoftu. Przygotowaliśmy 10 porad i sztuczek, które warto znać możliwie najszybciej.

1. Sekretne menu Start

Najedź kursorem myszy na lewy dolny róg ekranu. Wyświetli się miniaturka ekranu startowego - wówczas naciśnij prawy przycisk myszy, przez co wywołasz ukryte menu Start. Są to skróty do kluczowych obszarów systemu, w tym do Menadżera zadań, Panelu sterowania, Centrum mobilności, czy też Wiersza poleceń.

To przydatne skróty, które warto mieć pod ręką w czasie użytkowania komputera. 

2. Synchronizuj swoje ustawienia

Windows 8 obsługuje stary system kont użytkowników, ale tworzy też nowy rodzaj - to konto powiązane z Windows ID (identyfikator Windows). To właśnie z tego konta pobierane są informacje i dane z takich usług jak SkyDrive, Xbox, czy też Hotmail/Outlook oraz wszystkich innych usług chmurowych, które promuje Microsoft. 

Konto Windows ID może synchronizować wszelkie dane pomiędzy komputerami, co jest bardzo przydatne jeśli korzystasz np. z dwóch komputerów z Windows 8 (jeden w pracy, drugi w domu). Można synchronizować wiele rzeczy, począwszy od tapety pulpitu, kończąc na historii przeglądanych stron internetowych. 

Aby skonfigurować synchronizację, wciśnij kombinację klawiszy [Win] + [C], aby wywołać pasek Charm, następnie wybierz "Ustawienia" -> "Zmień ustawienia komputera" i wybierz "Synchronizacja ustawień". W tym miejscu możesz wybrać poszczególne ustawienia do synchronizacji.

 

3. Łatwiejsze zamykanie systemu

Aby normalnie wyłączyć komputer trzeba teraz kliknąć pasek Charm, następnie wybrać polecenie "Ustawienia" i "Zasilanie" - dopiero tutaj jest ukryty przycisk "Zamknij". 

Zamykanie systemu może być jednak znacznie prostsze. Wciśnij po prostu kombinację klawiszy [Alt] + [F4] i wyświetli się okienko, dzięki któremu w łatwy sposób wybierzesz czy chcesz zamknąć, czy np. uruchomić system ponownie. 

 

Najłatwiej zamykać system w taki sposób, że wciskamy kombinację [Alt] + [F4], a następnie jeszcze klawisz [Enter]. Dzięki temu bez korzystania z myszy można wyłączyć komputer. Trzeba tylko pamiętać, że ten skrót klawiszowy działa tylko wtedy, gdy jesteśmy na pulpicie, nie zaś na ekranie Start Windows 8. 

4. Windows Defender

Mało osób zdaje sobie sprawę, że Windows 8 domyślnie jest wyposażony w program antywirusowy. Nazywa się on Windows Defender i przypomina popularną aplikację Microsoft Security Essentials, którą można pobrać z internetu. 

 

Aby uruchomić Defendera wciśnij [Win] + [C], by wywołać pasek Charm, następnie w polu "Wyszukaj" wpisz "Windows Defender". Pamiętaj tylko, aby upewnić się, że szukasz w aplikacjach, nie zaś np. w ustawieniach czy sklepie Windows. 

Windows Defender można uruchomić z poziomu wyszukiwarki systemowej

Jeśli chodzi o aplikację Windows Defender, jest ona łatwa w obsłudze. Można za jej pomocą szybko przeskanować komputer w poszukiwaniu wirusów.

5. Łatwe zapisywanie zrzutów ekranowych 

W Windows 7 do tworzenia zrzutów ekranowych bardzo przydawała się funkcja o nazwie "Narzędzie Wycinanie". W "ósemce" również znajdziemy tę aplikację, jednak do robienia zrzutów z nowych aplikacji Modern UI, które zajmują całą powierzchnię ekranu, przyda się nowy trik.

 

Jednym skrótem klawiszowym można zapisywać zrzuty ekranowe w bibliotece "Obrazy"

Aby łatwo zarejestrować zrzut ekranowy w Windows 8, wciśnij kombinację klawiszy [Win] + [PrtScn] - ekran na chwilę zamigocze i po chwili gotowy zrzut w formacie .PNG znajdzie się w bibliotece "Obrazy", w folderze "Zrzuty ekranu".

6. Przydatne skróty klawiszowe

Mazanie palcem po ekranie dotykowym sprawia dużo radości, ale co z komputerami, które nie mają dotykowych ekranów? Wówczas korzystanie z Windows 8 jest bardziej problematyczne, ponieważ trzeba przesuwać kursorem myszy po rogach ekranu i w rezultacie dużo się "najeździmy".

Poznanie i zapamiętanie kilku skrótów sprawi, że obsługa Windows stanie się przyjemniejsza. A zatem: nawigację ułatwisz sobie, jeśli nauczysz się skrótu [Win] + [C], który uruchamia pasek Charm.  Dzięki temu nie będziesz musiał co chwilę najeżdżać kursorem myszy w prawy górny róg ekranu. 

Skrót [Ctrl] + [Tab] wyświetla listę wszystkich zainstalowanych aplikacji 

Kolejny przydatny skrót to samo wciskanie klawisza [Win]. Dzięki niemu z łatwością powrócisz na ekran startowy, albo przełączysz się na aktualnie używaną aplikację. Co więcej, kiedy jesteś akurat na ekranie startowym, możesz wcisnąć jeszcze [Ctrl] + [Tab]. Wówczas wyświetlisz okno o nazwie "Wszystkie aplikacje" - w ten sposób możesz szybko wybrać takie narzędzie, które jest ci akurat potrzebne. 

7. Przypinaj swoje aplikacje 

Jak zapewne już wiesz, Windows 7 pozwala "przypinać" aplikacje do boku ekranu, jeśli tylko, trzymając za pasek tytułowy, przeciągniemy je w odpowiednią stronę wyświetlacza. W "ósemce" poczyniono krok do przodu - teraz możemy przypinać startowe strony poszczególnych aplikacji Modern UI do boku ekranu. 

Dla przykładu, możesz przypiąć do boku ekranu aplikację z prognozą pogody - ta będzie na bieżąco aktualizowana, podczas gdy ty możesz akurat wypełniać arkusz Excela ważnymi danymi. W ten sposób można też sprawdzać na bieżąco, co dzieje się np. na Twitterze - możesz przykładowo pracować w Photoshopie, a po lewej stronie obserwować wpisy znajomych. 

Aby przypiąć jakąś aplikację Modern UI do boku ekranu, najedź kursorem myszy na samą górę, aż pokaże się ikonka łapki. Następnie wciśnij lewy przycisk myszy i trzymając go przesuń aplikację do boku. 

Przypinanie aplikacji przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy mamy połączenie z internetem, a dana aplikacja aktualizuje się w czasie rzeczywistym - dzięki temu można być stale na bieżąco z danymi, które są przez nią prezentowane. 

8. Historia plików

Windows może teraz prowadzić historię zapisywanych i ważnych dla ciebie plików. Funkcja ta może być dużym ratunkiem - jeśli usuniesz przez przypadek jakiś plik, będziesz mógł go odzyskać. 

 

Historia plików to jedna z ciekawych funkcji Windows 8

Funkcja Historia plików nie jest domyślnie włączona. Aby ją uaktywnić należy udać się do Panelu sterowania, a następnie wybrać "System i zabezpieczenia" -> "Historia plików". Tutaj uwaga: aby zapisywać kopie zapasowe wybranych plików zalecane jest, aby podłączyć jakiś zewnętrzny nośnik danych, np. dysk twardy, i to na nim składować cenne dane. 

9. Obsługa obrazów ISO

Kolejna ciekawostka: już nie potrzebujesz odrębnego programu do otwierania obrazów ISO. 

Windows 8 może domyślnie otwierać pliki IOS (oraz VHD). Wystarczy dwukrotnie kliknąć na obrazie ISO i wyświetli się jego zawartość. Jeśli zaś klikniesz na nim prawym przyciskiem myszy, możesz wybrać opcję "Zamontuj", aby dana płyta/obraz została odtworzona. 

10. Ponowna instalacja Windows

Wprowadziłeś jakieś zmiany w systemie i w rezultacie coś zepsułeś? Nie martw się. Windows 8 ma zintegrowaną funkcję o nazwie "Odśwież system". Nie trzeba szukać płyty instalacyjnej i kodu seryjnego - wszystko, czego potrzebujesz do ponownej instalacji jest ukryte na dysku komputera. 

Wciśnij [Win] + [C], aby wywołać pasek Charm. Następnie wybierz "Ustawienia" -> "Zmień ustawienia komputera". Wyświetli się nowe okno. Udaj się do pola "Ogólne" i tam odnajdź funkcję "Odświeżanie komputera z zachowaniem istniejących plików". Dzięki temu w łatwy sposób przywrócisz ustawienia fabryczne systemu, nie tracąc przy tym cennych danych.

Autor: Grzegorz Kubera, Onet.pl 

Komentarze (3)

 • 2013-05-15, 21:09

  Pkt 1 => szybciej: WINDOWS+X Pkt 3 => Oj! Oj! Jednak najszybciej zamknąć Windows to... wciśnięcie włącznika! I wcale w ten sposób nie jest to zamknięcie "idiotooporne" tylko NORMALNE! Z zamknięciem systemowym Wina. Pkt 6 => CTRL+TAB działało już w XP (chyba we wcześniejszych też). Fakt, że mało kto tego skrótu używa, a jest on wielce przydatny! Dodam, że o ile CTRL+TAB przełącza okna w obrębie aplikacji o tyle ALT+TAB - pomiędzy aplikacjami.

 • 2013-11-04, 14:54

  Bardzo ciekawy artykuł! Uwielbiam windows 8 :) Ostatnio znalazłam ciekawą appkę na ten temat, polecam: http://apps.microsoft.com/windows/app/leksykon-polskich-mistrzow-grozy/147d58d7-5ffe-478e-9744-e41f497f4f49

 • 2014-01-20, 22:38

  Artykuł ciekawy w przeciwieństwie do samego systemu, mam nadzieję że win9 będzie udanym systemem.

 • zobacz wszystkie
 • Trwa ładowanie Trwa ładowanie