Tagi: aparat, kompakt, fotoporady, obiektyw, retusz

Podstawową zaletą fotograficznych aparatów kompaktowych jest ich wielkość. Bez problemu mieszczą się w kieszeni, więc zawsze mogą być pod ręką. Nie są drogie, więc niemal każdy może sobie na nie pozwolić. Ich oprogramowanie pozwala też na zrobienie przyzwoitych zdjęć nawet tym osobom, które z fotografowaniem nie są obyte. Dziś podpowiemy wam co zrobić, by zdjęcia z kompaktów były jeszcze lepsze.

Piotr Rabiej

 

1.  Fotografować można niemal wszystko. Od krajobrazów, zachodzącego słońca po sylwetki i twarze bliskich nam osób. Bez względu na to, jaki motyw wybierzesz, koniecznie zwróć uwagę na światło.
Masz zamiar fotografować krajobrazy? Najlepsze światło jest popołudniem. Jeśli w urokliwe miejsce trafiłeś w południe, to może warto tam wrócić o innej porze dnia?

 

 

2. Gdy robisz zdjęcia ludziom, zadbaj o to by byli oni w swojej naturalnej postawie. Ustawianie kogoś „na baczność na tle” powoduje, że pamiątka z wakacji wyjdzie nieciekawa. Zadbaj też, by osobie fotografowanej światło nie świeciło prosto w twarz. Model będzie miał wówczas przymrożone oczy. I bądź kreatywny – nawet zbiorowe zdjęcie nie musi być nudne i sztampowe.

 

 

3. Unikaj dużych kontrastów. Dotyczy to na przykład zdjęć na plaży. Ostre słońce powoduje, że  model ma zbyt wyraźne cienie na twarzy, mocno podkreślone są zmarszczki i człowiekowi przybywa lat. Za taki efekt dziewczyna gotowa jest nas potem rzucić. Jeśli więc przyjdzie nam fotografować w silnym słońcu, to wykorzystajmy lampę błyskową. Rozświetli ona cienie i udowodni, że nie jest prawdą, że służy wyłącznie do fotografowania w ciemnych pomieszczeniach.Akcesoria fotografa - lampy błyskoweAkcesoria fotografa - lampy błyskowe

 

4. W każdym kompakcie dostępna jest ikona nazwana „programy tematyczne”. Warto się z nimi bliżej zapoznać i zaprzyjaźnić. Wyręczą nas bowiem w myśleniu. Są one tak napisane, by automatycznie dobrać optymalne parametry do konkretnych warunków. Warto z nich korzystać zwłaszcza na plaży, przy robieniu zdjęć z bliska (makro), w ruchu, w nocy itp.

 

Zobacz kiedy należy używać programów tematycznych w aparacieZobacz kiedy należy używać programów tematycznych w aparacie

 


5. Robienie zdjęć nocnych to też umiejętność. Oprócz ustawienia odpowiedniego trybu, przydałby się jeszcze statyw. Niekoniecznie musi to być ciężki statyw profesjonalisty – wystarczy mały, kieszonkowy, który możemy kupić w każdym sklepie fotograficznym za kilkadziesiąt złotych. Jeśli go nie mamy, poszukajmy miejsca na którym możemy stabilnie oprzeć aparat. Może to być ławka, płot, kosz na śmieci, a nawet latarnia. Robiąc nocne zdjęcia, warto też korzystać z samowyzwalacza – unikniemy wtedy poruszenia, które możemy spowodować przyciskając spust migawki.Zobacz jak wybrać statywZobacz jak wybrać statyw


6. Poruszone i nieostre zdjęcia to w ogóle zmora mało zaawansowanych fotografów. Wystarczy lekkie drżenie rąk spowodowane np. wejściem na wieżę widokową lub podejściem pod górkę, by w czasie robienia zdjęcia poruszył się również aparat i w rezultacie zarejestrowany obraz trafi do kosza. Producenci sprzętu fotograficznego starają się ograniczyć ten nieprzyjemny efekt, stosując tzw. stabilizatory, które redukują drgania. Są różne sposoby stabilizacji, dlatego warto wyróżnić model Nikona COOLPIX S70 z hybrydową, podwójną redukcją drgań: w obiektywie i elektroniczną.

 

 

Uważaj na poruszone i nieostre zdjęcia. Pamiętaj o włączeniu stabilizacji w aparacie.Uważaj na poruszone i nieostre zdjęcia. Pamiętaj o włączeniu stabilizacji w aparacie.

 

 

7. W aparatach kompaktowych nie ma możliwości ręcznego ustawiania ostrości, dlatego musimy zdać się na autofocus. W tanich aparatach automatyczne nastawianie ostrości musi jednak chwilkę potrwać. Dlatego konieczne jest wyrobienie w sobie nawyku – najpierw delikatnie naciskamy spust migawki,  dając czas autofocusowi na wykonanie swojej pracy. Gdy na wyświetlaczu zobaczymy, że ostrość jest już ustawiona, możemy spust migawki docisnąć do końca.

 

 

8. W wielu najnowszych modelach aparatów kompaktowych producenci umieszczają wiele dodatkowych funkcji ułatwiających fotografowanie. Należy do nich na przykład funkcja wykrywania uśmiechu, zmrużonych oczu lub funkcja śledzenia ruchu. Jak one działają? Pierwsza z nich objawia się tym, że aparat zasygnalizuje nam, gdy wykryje uśmiech na twarzy modela. Druga albo zasygnalizuje, albo wręcz uniemożliwi zarejestrowanie obrazu w momencie, gdy dojdzie do wniosku, ze model mruży oczy. Przydatna do fotografowania w czasie sportowych aktywności jest funkcja śledzenia ruchu – ostrość będzie przemieszczać się wraz ze śledzonym obiektem (np. rowerzysta albo narciarz).

 

Funkcja wykrywania uśmiechu w kompaktach SonyFunkcja wykrywania uśmiechu w kompaktach Sony

 

9. Nad kadrem warto chwilkę pomyśleć nie tylko wtedy, gdy używamy drogiej lustrzanki. Zasady komponowania obrazu znane są od setek lat i przy okazji aparatów kompaktowych otrzymujemy dodatkową pomoc w postaci linii pomocniczych. Linie pomocnicze nie tylko pozwalają na kadrowanie równolegle do krajobrazu (nie ma efektu pochylonego morza), ale pozwalają na rozmieszczenie kadru według zasady trójpodziału.

 

 

10.  Nie wstydź się obróbki zdjęć. Ideałem byłoby przygotowanie zdjęć w programie Photo Shop przez profesjonalnego grafika. Ale to drogie i można tego uniknąć. W sieci znajdziemy sporo darmowych programów z podstawowymi narzędziami (np. popularna Picasa). Idąc jeszcze mniejszym nakładem sił – często podstawowej obróbki możemy dokonać jeszcze w samym aparacie. Ba – narzędzia takie oferowane są nawet w niektórych telefonach komórkowych, jak Sony Ericsson lub tych z Androidem.


Zobacz jak poprawić zdjęcia w darmowym programie PicasaZobacz jak poprawić zdjęcia w darmowym programie Picasa

 

Generalnie nie bójmy się robić zdjęć i róbmy ich dużo. Nawet, jeśli sporą część z nich potem wyrzucimy, te które zostaną warte będą pokazania innym. Pamiętajmy też, że nasza praca będzie dobrze oceniona przez innych, gdy zostanie dobrze zaprezentowana. Po powrocie z wakacji trzeba obowiązkowo dokonać selekcji zdjęć, a gdy chcemy na ich pokaz zaprosić znajomych – ograniczmy ilość fotografii maksymalnie do stu. Nie ma nic gorszego niż być zmuszanym do oglądania setek marnych fotografii.
Tekst powstał przy merytorycznym wsparciu specjalistów firmy Nikon

Zobacz także:
Jak robić piękne zdjęcia. Podstawy kompozycjiJak robić piękne zdjęcia. Podstawy kompozycji

Komentarze (58)

 • 645

  2010-06-30, 13:03

  ehhh, stabilizacja lekiem na ruszone i nieostre foty? Z drugiej strony: "Kupiłem wymarzoną luszczankę. Dlaczego moje fotografie są poruszone i nieostre. Pomocy"...

 • afryta

  2010-06-30, 13:20

  Jakbyś miał lustrzankę to fotki byłyby OK

 • aaaa

  2010-06-30, 13:28

  gorzej jak ktoś nie ma stabilizatora...

 • Fotograf amator

  2010-06-30, 13:36

  Porazka. Wiele tych opcji to zwykly fotograf amator sam odkryje a jesli nie to znaczy, ze nie powinien robic zdjec bo sie do tego nei nadaje. To tez kwestia odleglosci pierwszego planu i drugiego. Jak na pierwszym planie glownie stoja ludzie to za nimi nic nie widac i po co nam zdjecie na tle czegos? Druga sprawa, ze pisza o swietle i zeby nikomu nie swiecilo w oczy a sami na drugim zdjeciu to pokazali. Skoro juz umieszczaja zdjecia jako przyklady to niech sami sobie nie zaprzeczaja.

 • Lucy Fer

  2010-06-30, 13:45

  Przecież napisał, że nie potrafi.

 • Bobo

  2010-06-30, 13:46

  654 zadrwił w półgłówków kupujących "luszczanki", a przy okazji nie mający ch żadnego pojęcia o podstawach fotografii, a rotfl i havana się nie zorientowali w subtelnym rodzaju tego żartu. Panowie, uruchomić mózgi i poczucie humoru. Przy okazji zwrócił uwagę na to, że stabilizacja obrazu wyeliminuje tylko niektóre poruszenia. Reszta - to umiejętność ustawienia parametrów samego aparatu. ;-)))

 • Cedar

  2010-06-30, 13:48

  Sprzęt nie czyni nikim dobrym fotografem. Mam wrażenie że 80% ludzi z wypasionymi lustrzankami to lanserzy którzy nie potrafią jednej dobrej fotki pstryknąć

 • oko

  2010-06-30, 13:48

  Jaki kompakt ok. 7mpix ale oszczędzający baterie, dający mozliwość zmiany przesłony, nadający się do zdjęć nocnych (z porównywalną szybkościa naświetlania jak w dzień), stabilizacją obrazu i bardzo szybkim fokusem - to najważniejsze - pstryk! i zrobione! (aparat dla kobiety) polecacie?

 • P@ZIU

  2010-06-30, 13:48

  Najbardziej mnie bawią durni Polscy turyści biegający z lustrzankami za 4000 złotych. kupują te aparaty dla pokazu, zwłaszcza sony alpha. Zero pojęcia o fotografowaniu, no ale mam aparat za kilka tysi!!Doskonałe fotki można robić aparatem kompaktowym za 500 złociszy. Ja osobiście takiego używam Fuji S5800, robi rewelacyjne zdjęcia.

 • Rafał

  2010-06-30, 13:49

  fajny poradnik,myślę że przyda tym którzy po prostu raz na czas potrzebują zrobić dobrą fotke na wyjeździe i nie muszą przy tym szpanować lustrzanką za 5 tysięcy złotych. pozdr rafal

 • zobacz wszystkie
 • Trwa ładowanie Trwa ładowanie